לשנה הבאה בירושלים הבנויה? סדר בחו"ל יעלה פחות

אחרי שנחשפו מוצרים כחול-לבן שנמכרים בחו"ל במחיר נמוך מבארץ ניסו היצרניות להתגונן והסבירו כי מדובר בניסיון להתחרות ביעילות בשווקים זרים. בדיקה מיוחדת שערכה הערב "תכנית חיסכון" העלתה כי גם מוצרים לפסח יהיו זולים בהרבה בניכר - מאשר כאן

זה לא רק פסק זמן או במבה. בחו"ל, מתברר, יכולים יהודי התפוצות לקנות מוצרי מזון לפסח - במחירים נמוכים בעשרות אחוזים מאלה שבישראל. בדיקה מיוחדת שערכנו בישראל, אירופה וארצות הברית - מגלה פערים מקוממים, לטובת חו"ל.

כך לדוגמה במקרה של מצות אביב. יצרנית המצות הגדולה בארץ. למרות שאת המוצר הזה צריך לייצא לחו"ל, בעלויות גבוהות של משלוח ומיסוי, למרבה ההפתעה בארץ הן עולות לנו יותר. במגה בול מצאנו את האריזה במחירים של 27-33 שקלים לחבילה, אבל בוושינגטון שבארה"ב היא נמכרת ב-22 שקלים בלבד. בניו ג'רזי אגב, המחיר נמוך ביותר מ-50% מאשר בישראל - 15 שקלים בלבד.

קמח מצה לעוגה של אסם נמכר בישראל באריזות קטנות ולא בולט על מדפי הסופר. בארצות הברית הוא דווקא נמצא בכל מקום, באריזות גדולות יותר ובמחיר משתלם יותר. בניו ג'רזי ובוושינגטון מצאנו את הקמח במחירי מבצע של בין שקל וחצי לשניים למאה גרם, בעוד ברשתות ישראליות המוצר נמכר במחיר של מארבעה שקלים למאה גרם, בערך פי שניים.

גם באירופה מצאנו מקרים דומים - אם כי בפערים מעצבנים פחות. תערובת לקניידלעך של תלמה עולה כשבעה שקלים למאה גרם באחת מהרשתות שבמרכז לונדון, לעומת יותר מעשרה שקלים בסניפי טיב טעם בתל אביב, תחת המותג של קנור. גם עוגת הבית כשרה לפסח של אסם נמכרת במחיר דומה ואף נמוך יותר בלונדון לעומת מחירה בארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת