ה"דיל" שהביא להתייקרות הקוטג'

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס נותן רוח גבית למחאת הקוטג' ומאשים את משרדי האוצר והחקלאות שלמעשה רקמו עסקה שהטיבה עם הרפתנים והמחלבות הגדולות, אך העלתה מאוד את מחירי הקוטג' לציבור

מבקר המדינה משלים בימים האחרונים טיוטת דוח ביקורת על הסרת הפיקוח מעל הקוטג'. חשיפה של חיים ריבלין הערב במהדורה המרכזית מעלה כי הדוח כולל נתונים חמורים ביותר: בטיוטה מתואר "דיל" בין שר החקלאות דאז שלום שמחון לבין משרד האוצר - שהביא להתייקרות במחיר הקוטג'.

פרטי העסקה, כפי שעולה מטיוטת דוח המבקר מגלים שמשרד החקלאות, שהתנגד כל השנים לדרישת האוצר להסרת הפיקוח ממחירי הקוטג' מחשש שהמחיר שלו יעלה, הסיר את התנגדותו לפיקוח. בתמורה הסיר משרד האוצר את התנגדותו לחוק החלב - חוק שקידם שלום שמחון ונועד להסדיר את משטר המכסות ולמעשה להטיב עם הרפתנים.

התוצאה: מחירי הקוטג' עלו מאז בכ-35%. מי שרקמו את העסקה ידעו שתוצאתה הצפויה היא התייקרות מחירי הקוטג', כיוון שכל אנשי המקצוע הזהירו מפני האפשרות הזאת. העסקה נעשתה גם בניגוד להחלטת ממשלה מפורשת שניתנה כמה חודשים קודם לכן וקבעה שיש להשאיר את הקוטג' בפיקוח. בנוסף מדובר בהחלטה שמנוגדת כמובן לתנאי השוק - שהופך שוק ריכוזי שנשלט על ידי תנובה.

המבקר צפוי לומר בדוח שיפרסם בקרוב: "משרד האוצר והחקלאות העדיפו את האינטרסים של הרפתנים והמחלבות על פני האינטרס של כלל הציבור". שלום שמחון, שמכהן כיום כשר התמ"ת, וכן משרד האוצר מסרו כי הם מנועים מלהתייחס לידיעה שכן "מדובר בטיוטה שלפי שעה אסורה לפרסום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת