המחאה המסריחה של מפעלי הטונה

המלצות ועדת טרכטנברג פוגעות בעובדים? לאחר החלטת הוועדה ליישום ההמלצות על הפחתה משמעותית במכס על ייבוא מוצרים, מזהירים הערב דווקא בענף הטונה - מפני פיטורים של אלפי עובדים. השוק, כך נטען, לא ייפתח לתחרות אלא ייפגע מהשתלטות של החברות הגדולות. העובדים הניחו היום אלפי דגים מול משרד התמ"ת

ועדת קדמי, הוועדה שמינתה הממשלה לבחינת יישום המלצות דוח טרכטנברג, פרסמה הערב את המלצותיה באשר למכסים שיוטלו בתחום המזון ומוצרי הצריכה. הוועדה החליטה להפחית את המכס על מוצרים שאינם מיוצרים בישראל, או שהיקפי הייצור בהם הוגדרו כ"זניחים" - ב-40% ל-80%.

אחד מהענפים הללו הוא ענף הטונה, בו עומד כיום שיעור המכס על כ-30%. הוועדה המליצה על הפחתה של 12% במכס במתווה של 4 שנים, אך בענף מתנגדים מחשש שפתיחת השוק תביא לפיטורים המוניים דווקא באזורי הפיתוח.

בענף הדגישו עוד לפני פרסום המסקנות הערב, כי מרבית העובדים ב-5 מפעלים הממוקמים ביישובי פריפריה כמו חצור וקריית מלאכי, הם ממעמד חברתי-כלכלי נמוך והצפי הוא שכ-1,600 מהם יפוטרו.

מה עשו דגים טריים במשרד התמ"ת?

היום קיימו כמה עשרות מעובדי הענף הפגנה מול משרד התמ"ת בתל אביב, בה קראו שלא לאמץ את המלצות טרכטנברג באופן כה גורף. העובדים הניחו במקום 9 משטחי דגים טריים.

בענף טוענים כי מחיר הטונה בישראל נמוך בכ-30% מהמחיר הממוצע בעולם וכי פתיחת השוק לייבוא מחו"ל - לכאורה צעד שישפר את חיי הצרכן - רק יגרום לשליטת חברות גדולות בשוק ומחיקת המותגים הפרטיים והקטנים יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק