מחאה חברתית? השכירות בת"א זינקה ב-15%

בשורות לא משמחות כלל לתושבי תל אביב: בחודשיים האחרונים נרשמה עלייה דרמטית של מחירי השכירות בעיר, כשמחודש נובמבר האחרון עלו המחירים ב-15%. הסיבה? המתנה של שוכרים רבים לירידת מחירי הדירות לקנייה ולהגמשת הקריטריונים לדיור ציבורי. "מעולם לא הייתה עלייה כה דרמטית בזמן כה קצר", טוענים מומחים

עלייה חדה במחירי השכירות בת"א. צילום ארכ (חדשות 2)

המחאה החברתית נשכחה? מחירי השכירות בתל אביב עלו בחודשיים האחרונים בלא פחות מ-15 אחוזים. "מעולם לא הייתה עלייה כה דרמטית בזמן כה קצר במחירים", טוען עורך מחירון הדירות לוי יצחק.

מחודש נובמבר 2011 נרשם זינוק דרמטי במחירי השכירות בשכונות השונות בתל אביב, הן בצפון והן בדרום. מתוך הנתונים מתברר כי גובה הקפיצה הממוצע מגיע ל-15%, כך עולה מבדיקה שערך מוסף "ממון" בשיתוף עם המחירון לוי יצחק ואתר WINWIN.

מומחים בענף הנדל"ן מעריכים כי העלייה במחירי השכירות באה בעקבות המתנה של זוגות צעירים ומשפחות להקלות ברכישת דירה ולדירות מוזלות. לכן, במקום לרכוש דירה, נכנסים רבים לשוק השכירות התל אביבי, בו היצע הדירות הפנויות מועט למדי.

התוצאה: ירידה במחירי הדירות לקנייה בחודשים האחרונים, גם אם מדובר בירידה קלה; ולעומת זאות - עלייה במחירי השכירות בעקבות ה"ממתינים" הרבים להתפוצצות בועת הנדל"ן או למתן הקלות נרחבות יותר ברכישת דירה.

כך למשל דירת שלושה חדרים משופצת ללא מעלית וחנייה, ברחוב לסקוב, הושכרה ב-5,000 שקל; דירת שלושה חדרים משופצת ומרוהטת ברחוב יחזקאל הושכרה ב-5,750 שקל; ודירת שלושה חדרים בשכונת נווה עופר בדרום העיר, ללא מעלית וחנייה, ב-3,800 שקל.

כחלון: הקריטריונים לדיור ישתנו

שר הרווחה והתקשורת משה כחלון אמר אמש בתכניתנו "פגוש את העתונות", כי הקריטריונים לדיור למשתכן שהציג השבוע שר השיכון אריאל אטיאס אינם סופיים.

"הקריטריונים שהציג אטיאס הולכים להשתנות לטובת אנשים שעובדים", אמר השר כחלון והוסיף: "ראש הממשלה הודיע שהוא יסייע לאנשים האלה. נוצר מצב מאוד מורכב. לאטיאס היו כוונות מאוד טובות והוא 'חטף' גם מהמגזר שלו, כיוון שלראשונה יש התייחסות שאנשים אחרי שירות צבאי".

לדבריו של כחלון, "החרדים צריכים פתרונות והערבים צריכים פתרונות והחילונים צריכים פתרונות. יש לי הרבה כבוד לשר אטיאס. זה לא יהיה משבר ראשון וגם לא אחרון. ימצאו את הדרך כדי לשפר את הדרך, לא כל דבר צריך להסתיים במשבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק