השיטפונות בתאילנד גרמו לעלייה במחירי המצלמות הדיגיטליות והכוננים הקשיחים

מחירי מצלמות הדיגיטל וכונני הזיכרון למחשב עלו בעשרות אחוזים וצפויים להתייקר שוב בקרוב. הסיבה: השיטפונות בתאילנד גרמו להשבתה של המפעלים שמייצרים את רוב התוצרת העולמית בתחום הזה

בחודש אוקטובר פגעו שיטפונות ענק באוכלוסייה ובכלכלה המקומית של תאילנד. שלושה חודשים לאחר מכן, הכלכלה הזו עדיין מתקשה להתאושש: עשרות מפעלי ענק של מצלמות ואלקטרוניקה, נהרסו לגמרי. התוצאה: מחסור עולמי בכוננים קשיחים חיצוניים למחשב, וגם במצלמות דיגיטליות.

בדיקה של "תכנית חיסכון" מעלה כי השפעת האסון הגיעה גם לישראל. מאז חודש אוקטובר חלה עלייה חדה של 30-40 אחוזים במחירי הכוננים החיצוניים, ועלייה של 10 אחוזים במחירי המצלמות. כמו כן, דגמים רבים פשוט לא נמצאים במלאי.

"המחיר לא הולך לרדת בקרוב, והוא יכול כרגע רק לעלות בעוד 10 עד 30 אחוזים. למי שיש הזדמנות לקנייה, כדאי שיקנה עכשיו, המחיר לא צפוי לרדת עד לפחות דצמבר 2012", מזהיר חיים קפוזה, מנהל הדרכה ברשת "באג".

אפילו קניות באינטרנט לא יפחיתו בעלויות

לפניכם שתי דוגמאות הממחישות כמה עליית המחירים חדה: כונן חיצוני בנפח טרה בייט שנמכר לפני השיטפונות ב-469 שקלים, יעלה היום לא פחות מ-600 שקלים. כונן בנפח שני טרה בייט שעלה 530 שקלים בחודש אוקטובר עולה היום 730 שקלים. כמו כן, מצלמות ניקון שמפעלי הייצור שלהם נפגעו באסון, עולות היום 10 אחוזים יותר מאשר בשנה שעברה. דגמי D7000 ו-D90 אזלו כמעט לגמרי מהמלאי.

גם מחירי חלק מהמחשבים הניידים מושפעים מהמחסור, והם צפויים לעלות ב-10 אחוזים בחצי שנה הקרובה. זאת לאחר ירידה מתמדת במחיר המוצר בשנים האחרונות. גם קנייה באינטרנט לא תוריד עלויות, כדאי למהר לחנויות, או לחכות עד שתימצא חלופה למלאים שאזלו בשיטפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת