ב-1 בפברואר: החשמל יתייקר ב-9%

חברת החשמל ומשרד האוצר סיכמו על חלוקת הזינוק של 30% בתעריף החשמל לשלוש פעימות כדי לרכך את הפגיעה למשק. עליית המחירים נובעת מהמשבר החריף שאליו נקלע משק החשמל בשל הפסקת הזרמת הגז המצרי. משרד האוצר: "עובדים על מציאת פתרון"

החל מ-1.2 יתייקר החשמל בשיעור של 9% - כך סיכמו היום מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן וראשי משרד האוצר. האישור הסופי של עליית המחירים טעון עדיין את הסכמת רשות החשמל, שהיא הגוף המוסמך לקביעת התעריפים.

ההחלטה על ההתייקרות המיידית נועדה לבלום העלייה צפויה של 30% בתעריפי החשמל באפריל הקרוב, צעד שנובע מהמשבר החריף שאליו נקלע משק החשמל בשל הפסקת הזרמת הגז המצרי.

אחרי ההתייקרות הצפויה בפברואר, תירשם עלייה מצטברת בשיעור של כמעט 25% במחיר החשמל מאז הקיץ האחרון. נוסף על כך, התייקר הגז בקיץ בשיעור של 9.8% - שלושה חודשים בלבד אחרי שמחירו עלה ב-5%.

טרם גל ההתייקרויות, עמדה ההוצאה הביתית לצריכת חשמל על 339 שקלים למשפחה לחודש - מסעיפי ההוצאה הגדולים ביותר בתחום ניהול משק הבית.

צוות בראשות מנכ"ל האוצר בפועל, דורון כהן, הציע לפרוס את העלייה הצפויה לשלוש "פעימות" של העלאות שנתיות בנות כ-10% כל אחת, בניסיון לרכך את המכה שתגרום למשק העלאה חד-פעמית של 30%.

מנכ"ל המשרד לאנרגיה ומים, שאול צמח, הזהיר היום כי 2012 תהיה השנה הקשה ביותר בתולדות המשק במדינה. הוא אמר כי בשל ההתפתחויות בזירה המצרית, נאלצת ישראל לרכוש סולר בכמויות חסרות תקדים.

לכך מצטרפת פגיעה במאגר "ים תטיס" בשנה שעברה, שהביאה להידרדרות מהירה מהצפוי בכמות הגז שבו.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לאחר הפרסום כי "לא התקבלה כל החלטה באשר לתעריפי החשמל. שר האוצר הנחה את אנשי משרדו למצוא פתרון שימנע את העלאה הדרמטית של תעריף החשמל. סוגיית מצבה הפיננסי של חברת החשמל נמצאת בדיונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת