מרלבורו ב-34 שקל? סתם שמועה

פרסום כוזב שהסתובב ברשתות חברתיות ובדואר האלקטרוני הפיץ בהלה בקרב ציבור המעשנים בישראל. לפי ההודעה שהופצה, והרגיזה מעשנים רבים, מחירי הסיגריות יתייקרו בכ-10 שקלים לחפיסה. אולם, מבדיקה שערכנו מתברר כי ההתייקרות הצפויה במחירי הסיגריות תעמוד בסך הכל על כ-21 אג' לחפיסה

מרלבורו ב-34 שקל? אז זהו, שלא (AP)

בימים האחרונים אחזה בהלה בציבור המעשנים בישראל, בעקבות הודעה שהסתובבה ברשות החברתיות ובדואר האלקטרוני על התייקרות משמעותית צפויה במחירי הסיגריות. על פי ההודעה, כל הסיגריות יתייקרו בכ-10 שקלים לחפיסה, כשהמשמעות - חפיסת מרלבורו תעלה לא פחות מ-34 שקלים. אלא שבירור שערכנו עם רשות המיסים מגלה תמונה הרבה פחות מבהילה.

בטבלת המחירים שהוצגה בהודעה, נכתב למשל כי מחיר חפיסת סיגריות מרלבורו, שעומד כיום על 23 שקלים, יזנק למחיר של 34 שקלים - כלומר, עלייה של 50 אחוזים במחיר. אפילו הסיגריות המיוצרות בארץ, דוגמת נובלס, יזנקו למחיר של 20 שקל לחפיסה.

עם זאת, ברשות המיסים ממהרים להרגיע. "אין שינוי בשיעורי המס המוטל על סיגריות", נמסר מהרשות, "השינוי היחידי הינו עדכון של המס הקצוב בהתאם לעליית המדד". על פי ההערכה, מחירה של חפיסת סיגריות יתייקר בסכום הרבה פחות מבהיל של כ-21 אגורות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודש מאי האחרון: המלצות חריפות של הוועדה למניעת נזקי העישון

אחרי שהגבילו את גיל העישון ל-18 ומעלה, העלו בשיעור משמעותי את המסים על הסיגריות ואסרו עישון במקומות ציבוריים - בחודש מאי האחרון הגיעה המלחמה בעישון לשיא חדש.

בתום עבודת הוועדה הציבורית למניעת נזקי העישון, הגיש משרד הבריאות בישיבת הממשלה את התכנית שתהפוך את העישון להרגל מגונה שיעלה ביוקר. על פי המלצות הוועדה, תבחן הממשלה הטלת מיסוי נוסף על הסיגריות, בנוסף להגברת אכיפת החוק על עישון במקומות ציבוריים - בהם גם תחנות אוטובוס ורכבת.

בנוסף, המליצה הוועדה לאסור פרסום של מוצרי טבק בעיתונות הכתובה, האלקטרונית ובשלטי חוצות. במקביל, ישונו גם חפיסות הסיגריות כך שייאסר להדפיס עליהן תמונות של בעלי חיים או פירות.

הערב בתכנית חיסכון נספר לכם בכמה בדיוק יתייקרו השנה מוצרי טבק ונבדוק גם מה מצבנו ביחס לעולם.