"עב"מ מסתורי" תועד ליד כוכב חמה

צילום לווייני מעורר סערה בקרב אסטרונומים ובקרב המאמינים בקיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ. סמוך לכוכב מרקורי תועד עצם בלתי מזוהה, שגודלו כמעט כגודל כוכב הלכת הקטן. חובבי החייזרים מיד מיהרו להגדיר את התיעוד כחללית של חייזרים, אך הספקנים טוענים שמדובר בטעות בצילום

עצם בלתי מזוהה שגודלו כמעט כגודל כוכב לכת נלכד בעדשת המצלמה של לוויין מטעם נאס"א. העצם, שצולם בסמוך לכוכב הלכת מרקורי (או בשמו העברי - כוכב חמה), מורכב משתי צורות זוויתיות, המחוברות ביניהן. המאמינים בחיים בחלל החיצון החלו מיד להכריז שמדובר בחללית של חייזרים ואילו הספקנים מצידם טענו שניתן למצוא הסברים אחרים לתיעוד הנדיר.

את העצם צילם הלוויין "סטריאו", שאמון על תיעוד התפרצויות סולאריות מהשמש. במהלך תיעוד של התפרצות סולארית, גל ההדף שיצא מהשמש האיר את כוכב חמה בהבזק של אנרגיה. אולם רגע לפני שחצה הגל את כוכב הלכת הקטן, הואר בסמוך לו עצם שגודלו כמעט זהה לגודלו של הכוכב.

מיד החלה חרושת שמועות, הנשמעת כלקוחה מסרט מדע בדיוני, לפיה מדובר בחללית של חייזרים המצוידת במנגנון הסוואה ששובש לרגע - ובכך חשף אותה. במקביל, הספקנים טענו שמדובר בסך הכל בשיבוש בצילום.

ניית'ן ריץ', מהנדס בצוות הקרקע של הלוויין, בדק את התמונות ואמר שמכיוון שהלוויין החג סביב השמש מצלם תמונה אחת בכל יום, מאוד ייתכן ומדובר בצריבה של אור מכוכב הלכת עצמו, שהוסט מעט בעיבוד התמונה.

זאת ועוד, הלוויין שצילם את התמונה הוא חלק מצמד לוויינים שחגים בסימטריה סביב השמש. מתברר כי בדיוק באותו הרגע שתיעד הלוויין הראשון את ה"חללית", תיעד גם השני את אותה התופעה. לכן, מסתמן שהוויכוח בין האסטרונומים ל"עבמולוגים" על התמונות האלו יימשך עוד הרבה זמן.