פרופ' דן שכטמן לקראת קבלת פרס הנובל: "לא נשברתי - כי אני מאמין במדע שלי"

הכימאי הישראלי ערך מסיבת עיתונאים בשטוקהולם, שם יוענק לו בסוף השבוע הפרס היוקרתי שגרף. בין היתר, הוא סיפר על ימיו הקשים כסטודנט בטכניון. יו"ר קרן נובל: "נדירים המקרים שאדם זוכה בפרס לבדו, ללא שותפים, והם יהיו נדירים יותר בעתיד"

חתן פרס נובל לכימיה, פרופ' דן שכטמן מהטכניון, ערך היום מסיבת עיתונאים בשטוקהולם בירת שוודיה - לקראת הטקס המרגש שבו יוענק לו הפרס היוקרתי בשבת.

פרופ' שכטמן נשאל רבות על התנהלותו לאורך השנים אל מול הקהילה הבינלאומית הרחבה - שסירבה במשך שנים ארוכות להכיר בגילוי שבזכותו גרף את הפרס, העוסק בגבישים קוואזי-מחזוריים.

"לא נשברתי בשנות הבדידות שלי בעולם האקדמי כי אני מאמין במדע שלי", הוא אמר באירוע. בין היתר, התעניינה עיתונאית מרומניה במוסד שבו פועל פרופ' שכטמן ושאלה: "מהו סודו של הטכניון, שבתוך שבע שנים הוציא מתוכו שלושה חתני פרס נובל?". הזוכה המאושר השיב לה על כך: "אני כבר 50 שנה בטכניון. לא היה לי קל להתקבל אליו ולא היה לי קל כסטודנט. על השלט בכניסה לקריית הטכניון הוסיף סטודנט אלמוני: 'עיר ללא רחמים'", הוא סיפר - ועורר בקהל גלי צחוק. הוא גם ציין, באשר להישגים שגרף, כי "גם לאמא היהודיה היה כאן תפקיד נכבד".

על שאלות נוספות ישיב פרופ' שכטמן מחר, במסגרת הרצאה שיערוך לסטודנטים ולחברי סגל באוניברסיטת שטוקהולם. מנכ"ל קרן נובל, לארס הייקנסטן, הרעיף שבחים על המדען הישראלי ואמר: "נדירים המקרים שאדם זוכה בפרס לבדו, ללא שותפים, והם יהיו נדירים יותר בעתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק