התגלו החורים השחורים הגדולים ביקום

שני חורים שחורים במאסה הגדולה פי 10 מיליארד מהשמש שלנו התגלו על ידי חוקרים בגלקסיות הסמוכות לשלנו. החורים הענקיים נמצאים במרכזן של הגלקסיות, ומאששים את התיאוריה לפיה גם במרכז שביל החלב - קיים חור שחור אדיר מימדים

גדול פי 10 מיליארד מהשמש. חור שחור (AP)

קבוצת חוקרים באוניברסיטת ברקלי שבארצות הברית גילו את שני החורים השחורים שהתגלו אי פעם, כך מדווח היום מגזין "NATURE". החורים ממוקמים במרכזן של שתי גלקסיות קרובות לזו שלנו. המאסה של כל אחד מהגופים השמימיים - פי 10 מיליארד מהשמש.

חוקרים האמינו במשך שנים כי קיימים חורים שחורים מאסיביים כאלה, אך עד כה, הגדולים ביותר שהתגלו היו קטנים בכשליש מאלו שהתגלו עתה. התגלית התאפשרה באמצעות טלסקופים בכדור הארץ ובחלל. אסטרונומים מאמינים כי חורים שחורים כאלו נמצאים בלב רוב הגלקסיות הגדולות, ובכללן שביל החלב שלנו.

חור שחור הוא למעשה תצורה אסטרונומית בעלת כוח כבידה כל כך חזק, עד שהיא סופגת אפילו אור שעובר לידה. משום שמדובר במעשה בגוף חשוך לחלוטין, לא ניתן לראות אותו בחלל בפני עצמו. הדרך לזהות חור שחור הוא לפי הבחנה בכך שבשטח מסוים בחלל - "נבלע" האור.

על פי התיאוריה, חור שחור נוצר כאשר כוכב מת וקורס לתוך עצמו. חורים שחורים למעשה גדלים כל הזמן ומתמזגים עם חורים שחורים אחרים - כך נוצר חור שחור המכונה "סופר-מאסיבי", דוגמת השניים האחרונים שהתגלו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת