התכנה שמקליטה כל פעולה בנייד

כמה מפחיד היה אם כל פעולה שאנו עושים על הטלפון, כל הודעה, כל חיפוש באינטרנט, היה מתועד ונשלח לחברה אלמונית כלשהי שאוספת מידע? מסתבר שזה לא רחוק מהמציאות: חוקר אמריקני גילה שבמיליוני טלפונים קיימת תכנה שאוספת את כל המידע הזה - ומעבירה אותו לחברה בארה"ב

טלפונים סלולריים. ארכיון (חדשות 2)

"האח הגדול" - גרסת הסלולר: חוקר אמריקני עצמאי בשם טרבור אקהארט טוען שבמיליוני טלפונים סלולאריים ברחבי העולם מותקנת תכנה שעוקבת ומקליטה אחרי כל פעולה שאנחנו מבצעים באמצעות הטלפון שלנו. התכנה, שנקראת Carrier IQ, מותקנת, לכאורה, בחשאי על טלפונים מסוג בלקברי, נוקיה וטלפונים העושים שימוש במערכת ההפעלה אנדרואיד. יש לציין כי אקהארט מספק הוכחה רק לטלפון עם מערכת הפעלת אנדרואיד ולא לטלפונים מסוג בלקברי או נוקיה.

אתר האינטרנט של מגזין פורבס האמריקני מפרסם כי ייתכן והחברה אשמה במיליוני הפרות של חוק האזנות הסתר האמריקני. לא ידוע אם התכנה מותקנת גם בטלפונים סלולריים בישראל.

לכאורה, מותקנת התכנה על הטלפונים השונים לשם בקרת איכות. אולם, סוג המידע המתועד והכמות שלו מדהימים. בסרטון בן 17 דקות שפרסם אקהארט בן ה-25 ביוטיוב, ניתן לראות כיצד כל הקלדה על הטלפון מוקלטת על ידי התכנה ונשלחת לחברה. בנוסף, גם חיפושים מוצפנים שביצע אקהארט בדפדפן של הטלפון תועדו ונשלחו לחברה.

צפו בסרטון שפרסם אקהארט:

מדובר בסרטון השני שאקהארט מפרסם בנושא, כאשר בפעם האחרונה, איימה החברה לתבוע אותו אחרי שכינס את התכנה בשם "Rootkit" - כינוי לתכנת ריגול שמתקינים האקרים על מחשבים. אולם, לימינו התייצבה עמותה בשם "קרן הגבולות האלקטרונים", שעזרה לו להימנע מתביעה.

כל לחיצה מתועדת ונשלחת לשרתי החברה

החברה Carrier IQ אמרה בתגובה לאתר Wired.com כי: "התכנה משמשת לאיסוף מידע על מנת להבין את חוויית משתמש הסלולר, איפה שיחות מתנתקות, איפה הקליטה גרועה, מדוע קורסים יישומים ומידע על חיי סוללה". החברה הכחישה כי התכנה מקליטה הקלדות מקשים, אולם הסרטון של אקהארט מראה שלא כך הדבר.

"כל מקש שלוחצים עליו בחייגן נשלח ליישום עוד לפני שלחצתם על 'חיוג'", מסביר אקהארט בסרטון. כל המידע שנאסף, כולל הודעות טקסט, נשלח לשרתי Carrier IQ. אקהארט מראה כי לא ניתן להפסיק את פעולת התכנה מבלי לפרמט את המכשיר ולהחליף את מערכת הפעלה. אפילו אם המכשיר אינו מחובר לרשת סלולרית, הוא עדיין שולח את התיעוד כשמתחברים לאינטרנט אלחוטי.

בסופו של דבר, שואל אקהארט את שאלת השאלות: מדוע לא מיידעים את הלקוחות כי יישום כזה נמצא על המכשיר שלהם ומדוע לא מוצבת בפניהם האפשרות לוותר על התקנתו?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת