ה"סקרנות" האנושית בדרך למאדים

מעבדת החלל של נאס"א "סקרנות" תצא ביום שבת הקרוב לדרכה אל כוכב הלכת מאדים, כשהמשימה: לברר אם ניתן לקיים חיים אנושיים. הגשושית הלא מאויישת תאסוף דגימת סלע מהקרקע של "הכוכב האדום", תנתח את המבנה שלו ותעביר את האינפורמציה - למרכז החלל האמריקני. בנאס"א אומרים היום: "אי אפשר לדעת מה נגלה"

מעבדת מחקר ניידת שמונעת באמצעות אנרגיה גרעינית תחל בסוף השבוע הקרוב מסע ארוך של תשעה חודשים אל המאדים, במטרה לבדוק אם ישנם או אם היו אי פעם חיים על הכוכב, ואולי - אם יהיה ניתן - להקים התיישבות אנושית ראשונה על פני המאדים.

שיגור מעבדת החלל המכונה "סקרנות" ועלתה למשלם המיסים האמריקני 2.5 מיליארד דולר יתבצע ביום שבת הקרוב בשעה 17:02, בבסיס קייפ קנאוורל שבפלורידה, על גבי טיל "אטלס 5".

המשימה נועדה לענות על "שאלת מיליון הדולר" שהועלתה עוד בשנות ה-70', במסגרת "תכנית ויקינג" של נאס"א החוקרת חיים מחוץ לכדור הארץ. "זו המשימה הכי מסובכת שהוצאנו לפני כוכב הלכת מאדים", אמר פטר ת'יסינגר, מנהל הפרויקט.

המעבדה המיוחדת תחדור לאטמוספירה של מאדים במהירות של 13,000 מייל לשעה. היא תחל להאט לקראת הנגיעה בפני הקרקע, וארק אחרי שיוודאו כי הרכב נחת בשלום, זרוע המחקר תחל לפעול. השיטה: קידוח בקרקע, איסוף סלע והעברתו למעבדה הממוקמת בתוך גוף הרכב החללי.

הכלים המדעיים במעבדה יוכלו לתת מידע נוסף על המינרלים שבכוכב ולהפיק נתונים נוספים, שיסייעו להבין אם חיים היו יכולים להתקיים על פני מאדים. מעבדת החלל "סקרנות" תחקור את הכוכב האדום במשך שנתיים או שלוש, ובנאס"א אומרים היום בהרבה התלהבות ותקווה: "אי אפשר לדעת מה נגלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת