מדענים יצרו את החומר הקל ביותר בעולם

קבוצת מדענים הצליחה ליצור מתכת שמורכבת מ-99.9% אוויר - ובכך מהווה את החומר הקל ביותר בעולם. המתכת גם "הפגינה" עמידות וחוזק יוצאי דופן. אחד החוקרים מסביר: "זו הארכיטקטורה של מגדל אייפל – במימדי ננו"

החומר הקל ביותר בעולם (AP)

צוות של חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, חברת מעבדות HLR והמכון הטכנולוגי בקליפורניה, פיתחו את המתכת הקלה בעולם - קלה פי 100 מפוליסטירן, קצף סינתטי קל ביותר.

ממצאיהם מופיעים בגיליון החודשי של כתב העת המדעי SCIENCE. החומר מגדיר מחדש את גבולות החומרים קלי המשקל, בגלל המבנה הייחודי שלו, ולמעשה מדובר בחומר שמורכב מ-99.99% אוויר.

"הטריק הוא ליצור רשת של צינורות חלולים שמחוברים ביניהם, כשהרשת דקה פי 1,000 משיער אנושי", אמר החוקר הראשי ד"ר טוביאס שדלר. מבנה החומר מאפשר התנהגות מכנית חסרת תקדים, כמו עמידה בלחץ וספיגת אנרגיה.

הארכיטקטורה של האייפל - במימדי ננו

המהנדס לורנצו ולדוויט הסביר כי, "חומרים מתחזקים כשמימדיהם מוקטנים למדד של ננו". "שלבו את זה עם האפשרות של יצירת הארכיטקטורה של המיקרו-רשת ויש לכם חומר תאי ייחודי".

החומר עשוי לשמש ביצירת אלקטרודות לסוללות ובאופנים נוספים לספיגת אנרגיה. וויליאם קרטר, חוקר נוסף בקבוצה, השווה את החומר למבנים ארכיטקטוניים מעט יותר מוכרים: "מבנים מודרניים, כמו מגדל אייפל וגשר הזהב בסן פרנסיסקו, הם קלים באופן מופלא ויעילים בשל הארכיטקטורה שלהם. אנחנו עוברים מהפכה בחומרים קלי-משקל על ידי ההבאה של הרעיון הזה למימדי ננו ומיקרו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת