צפו: נתניהו מברך את חתן פרס נובל בכימיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לחתן פרס נובל בכימיה, פרופ' דן שכטמן, ובירך אותו על ההישג "אני מברך אותך בשם כל אזרחי ישראל", אמר נתניהו. הנשיא פרס: "אני מצדיע לך, אנחנו גאים בך". גם שר הביטחון ושר החינוך בירכו

פרופ' דן שכטמן קיבל במהלך היום לא מעט ברכות טלפוניות על זכייתו בפרס נובל לכימיה, אבל אחת מהן היתה מרגשת במיוחד: על הקו היה לא אחר מאשר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהתקשר אל המדען והביע באוזניו את הערכתו הרבה על ההישג שגרף. "כל אזרח בישראל שמח היום וכל יהודי בעולם גאה", אמר ראש הממשלה לשכטמן.

"אני רוצה לברך אותך בשם אזרחי ישראל על הזכייה המבורכת המבטאת את האינטלקט של עמנו", הוסיף ראש הממשלה בשיחה. "אני מברך גם את המוסד שבו צמחת - הטכניון, בשנת ה-100 להיווסדו". עוד טרם יגיע פרופ' שכטמן לשטוקהולם, שם יוענק לו הפרס, ייפגש המדען עם נתניהו - שהזמין אותו להיוועד עמו.

גם נשיא המדינה, שמעון פרס, מיהר לברך את חתן פרס הנובל הטרי - ובשיחת טלפון אמר לו: "בשם מדינת ישראל אני רוצה להצדיע לך ולהגיד לך כמה אנחנו גאים בך. איזו מתנה נהדרת הענקת למדינה ולעם ישראל".

"יום חג גם למדינת ישראל כולה"

גם בממשלה בירכו את פרופ' שכטמן על זכייתו בפרס. שר הביטחון, אהוד ברק, שוחח עם המדען בטלפון ואמר לו: "זהו יום חג, גאווה וכבוד גדול לפרופ' שכטמן למקוריותו והתמדתו. ההישג המחקרי פורץ הדרך של פרופ' שכטמן הוא גם יום חג לטכניון ולמדינת ישראל כולה, הוכחה נוספת למשאב האנושי הנדיר הקיים בישראל ואבן ראשה לחוסן הלאומי של כולנו".

גם שר החינוך גדעון סער בירך את חתן הפרס הטרי ואמר לו: "הישגיך המחקריים הם מקור לגאווה גדולה למערכת ההשכלה הגבוהה ולמדינת ישראל כולה. פיתוח ההון האנושי וההשקעה בחינוך ובהשכלה הגבוהה הם המפתח להגיע להישגים מחקריים ומדעיים בעתיד. עתיד מדינת ישראל יובטח על ידי מחקר ברמה הגבוהה ביותר".

אל המברכים הצטרף יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו. הוא אמר לפרופ' שכטמן כי "הזכייה מוכיחה פעם נוספת כי ההון האנושי הוא המשאב האסטרטגי החשוב ביותר של מדינת ישראל. ההשקעה בחינוך ובמערכת השכלה גבוהה איכותית וחוקרת מביאה לא רק צמיחה כלכלית ותרבותית אלא גם כבוד גדול לישראל בעולם".

מי שהתמלא היום גאווה לנוכח ההישג האדיר של פרופ' שכטמן הוא נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, העומד בראש המוסד שאליו משתייך חתן פרס הנובל הטרי. "כאשר פרופ' שכטמן הסתכל במיקרוסקופ וגילה סימטריה אחרת של הגבישים, שלא הייתה מוכרת בספרי הלימוד - הוא בעצם קרא תיגר על חוקי הטבע", אמר בראיון לתכנית "מהדורה ראשונה" עם אורן וייגנפלד. "כל העולם המדעי קם נגדו וטען כי פרופ' שכטמן לא יודע על מה הוא מדבר".

"לכל תגלית יש משמעות לגבי הבנתנו את הטבע", המשיך פרופ' לביא. "פה התגלה חוק חדש של מבנה החומר שיכול להביא לפיתוחם של חומרים חדשים, ליצירת תרכובות מתכתיות עם תכונות שונות כמו חומרים קלים מאוד עם חוזק רב מאוד, אבל הבסיס של התגלית הוא שינוי של כל ספרי הלימוד לגבי מבנה החומר. זה הישג אדיר למערכת המדע בישראל, ומציב אותה בצמרת העולמית. מדינת ישראל צריכה לחגוג את ההישג הזה". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת