מדהים: "בלתי נראה" גרסת המציאות

עד לאחרונה, המושג "בלתי נראה" היה נחלתם של יצירות בדיוניות בלבד. אך קבוצת מדענים מטקסס הצליחה לעשות את הבלתי אפשרי, ופיתחו חומר שמסוגל להעלים את מה שמאחוריו. היישומים להמצאה החדשה הם בלתי נתפסים: כלי רכב, מטוסים ואולי אפילו בניינים שלמים שיהפכו לבלתי נראים

"בלתי נראה" גרסת המציאות (יוטיוב)

תופעה שהייתה עד כה נחלתם של סרטי מדע בדיוני הופכת כעת למציאות. מדענים מאוניברסיטת דאלאס הצליחו לפתח מנגנון הסוואה שהופך עצמים לבלתי-נראים. כדי להגיע לאחיזת העיניים המדהימה הזו הם עשו שימוש בתופעה מוכרת מהטבע - חזיון תעתועים (מיראז').

צפו בהדגמה של המנגנון הבלתי נראה:

ביום חם, כשמסתכלים על כביש אספלט או על אדמת המדבר, ניתן לראות את אותם אדים שעולים מהקרקע ומטשטשים את הנוף. לעיתים, האדים האלה כל כך חמים, שהם שוברים את קרני השמש ומדמים תופעה שאינה נמצאת שם באמת.

התופעה המוכרת ביותר, שמוכרת לכולנו כ"פאטה מורגנה", היא למעשה השתקפות של השמיים בתוך אותם אדים, כך שהאדם רואה כתם כחול באמצע המדבר. המוח שלנו, שלא מצליח להבין את התופעה, מפרש את החיזיון כאגם באמצע המדבר, ש"נעלם" כשאנו מגיעים אליו.

צוות החוקרים פיתח צינורות דקים במיוחד, שעוביים מולקולת פחמן אחת בלבד. אותם צינורות ניתנים לחימום באופן מהיר במיוחד והם מחממים את האוויר סביבם, כך שהוא מתאדה ויוצר את אותה אשליה. כך למעשה, "נעלם" מה שמאחוריו. הניסוי, גילו החוקרים, עובד באופן מוצלח במיוחד מתחת למים.

היישומים האפשריים להמצאה הם בלתי נתפסים. ניתן יהיה לפתח מנגנוני הסוואה צבאיים שיהפכו כלי רכב וטיס לכמעט בלתי נראים לחלוטין. אפשר יהיה להסוות בניינים שלמים וכך לא לפגוע בנוף יפה מאחוריהם. אמנם הדרך לשם עוד ארוכה, אך בהחלט מדובר בפיתוח טכנולוגי שיכול להביא עוד נדבך מהמדע הבדיוני למציאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת