פרויקט מדהים: כך נראית הגלקסיה שלנו

טלסקופ ענק וסביבו יותר מ-20 צלחות לווין יסייע לחוקרים לפענח את סודות היקום. הפרויקט, שזכה לשם "אלמה", יעזור לנו להבין מה קרה כאן לפני מאות מיליוני שנים - החל מהמפץ הגדול. "זהו תור הזהב של האסטרונומיה", אומר אחד ממפעילי הטלסקופ

תמונה ראשונה מ"אלמה" (OSE)

מפענחים את סודות היקום: הטלסקופ המורכב, הגדול והיקר ביותר שנבנה עד היום החל במשימתו הדרמטית - להבין כיצד בדיוק פועל היקום ולהראות לנו כיצד אנחנו נראים מן החלל. הפרויקט, שקיבל את השם "אלמה", אמור לסייע לחוקרים להבין מה קרה כאן לפני מאות מיליוני שנים.

אנשי הפרויקט מתכוונים להתרכז בתקופה שבה הגלקסיות החלו להיווצר. התמונות שהטלסקופ מספק יעברו ניתוח ויספקו הסברים, כך מקווים פיזיקאים בעולם כולו, על מבנה היקום כיום. "זהו תור הזהב של האסטרונומיה", אומר ד"ר דייגו גארסיה, אחד ממפעילי הטלסקופ. "אנחנו יכולים לראות את תחילתו של היקום, איך נוצרו הגלקסיות הראשונות", הוא מוסיף בהתרגשות.

תיאוריות קיומיות יתנפצו?

מרכז המחקר נמצא בליבו של מדבר "אטאקמה", קרוב לגבולה של צ'ילה עם בוליביה, שם ממוקמות 20 צלחות לווין הקולטות את התמונות המדהימות שמעביר הטלסקופ.

בצ'ילה ערכו היום בדיקות ראשונות וקיבלו את התמונות של מה שנראה כהתנגשות או הינתקות של שתי גלקסיות. התמונות שוחררו על ידי מרכז התצפיות הדרומי האירופי, אחד הגופים שמפעילים את הפרויקט.

בתמונה ניתן לראות ריכוז של גז לקראת היווצרותו של כוכב במרכזה של הגלקסיה. עד 2013 יעמדו במרכז המחקר 66 אנטנות, שיעמידו במבחן הרבה מאוד תיאוריות קיומיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת