אתה שוביניסט? אמא שלך אשמה

מחקר שנערך באוניברסיטה בספרד גילה תופעה מפתיעה: מי שמלמד את הילדים הזכרים להיות שוביניסטים - היא דווקא האם. הסיבה, על פי החוקרים, היא שהאם פשוט מבלה יותר זמן עם הילדים. "נשים הן בדרך כלל הקורבנות של שוביניזם", מסבירה אחת מהחוקרים, "זה פשוט פרדוקסלי שדווקא הן אלה שמחנכות לשוביניזם"

דווקא האמא מלמדת על שוביניזם. אילוסטרציה (חדשות 2)

האם שוביניזם נרכש מהסביבה הקרובה? פעילים ופעילות בארגונים פמיניסטיים טוענים כבר שנים שילדים חשופים לדעות פמיניסטיות ולומדים אותם עוד מגיל בית הספר. הטענה הזו יכולה להישמע מופרכת, מכיוון שבין 70 ל-80 אחוזים מהמורים בבתי הספר הן נשים. ואולם, מחקר חדש בדק ומצא כי ילדים לומדים להיות שוביניסטים - דווקא מהאמא.

בפקולטה למדעי החברה של האוניברסיטה הבסקית בספרד ערכו מחקר שבודק דעות סקסיסטיות אצל ילדים והוריהם,  ואת הדמיון בדעות בין אמהות לבנותיהן ולבניהן, ואבות לבנותיהם ובניהם. כמעט 2000 ילדים והורים ענו על השאלונים, והממצאים היו די מפתיעים.

"ההיבט הכי מסעיר שמצאנו במחקר הוא שבהחלט יש קשר בין-דורי בדעות הסקסיסטיות", אמרה ד"ר מאיטה גאריגורדוביל, שעמדה בראש המחקר. השאלה שהנחתה את המחקר היא האם דעות קדומות בנושא ההבדלים שבין המינים מושפעות מהלך הרוח במשפחה, או במילים אחרות: האם להורים סקסיסטיים יש סיכוי גבוה יותר לצאצאים עם דעות דומות.

המחקר מצא כי הדמות המשפיעה ביותר על הילדים באשר לדעות היא אם המשפחה. אם האם הייתה שוביניסטית, כך עלתה ההסתברות שגם ילדיה יהיו שוביניסטים. בנוסף מצא המחקר כי בנים הם סקסיסטיים יותר מבנות. הסיבה להשפעה הרבה של האם, על פי החוקרים, היא כי בדרך כלל האם היא זו שמבלה יותר זמן עם הילדים וכי היא זו שמלמדת אותם על יחסי הכוחות בבית. "אם ניקח בחשבון שנשים הן בדרך כלל הקורבנות של שוביניזם", אומרת ד"ר גאריגורדוביל, "זה פשוט פרדוקסלי שדווקא הן אלה שמחנכות לשוביניזם".

בנוסף לעובדה שקיים קשר בדעות בין ההורים וילדיהם, נמצא גם כי משתנה מכריע נוסף הוא הרקע הסוציו-אקונומי של המשפחה. החוקרים גילו כי ככל שהמעמד הסוציו-אקונומי של המשפחה הוא גבוה יותר, כך הסיכוי לדעות שוביניסטיות נמוך יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת