לווין נופל בדרך לפגיעה בכדור הארץ

זה יקרה עד סוף השבוע הקרוב: לווין המחקר הוותיק של נאס"א, UARS, סיים את תפקידו בחלל וכעת צונח בדרכו אל כדור הארץ. מדובר ב-6 טונות של "פסולת חלל", שעשויות להתפרק עם הכניסה לאטמוספירה ולפגוע בעוצמה ביבשה - או בים. היכן החתיכות האלו ייפלו, והאם יש סיבה לדאגה?

הלווין UARS. בדרך אלינו

אנשי נאס"א עוקבים בדריכות אחר 6 טונות של "פסולת חלל" העושות את דרכן לכדור הארץ במהירות עצומה - בדרך לפגיעה בו.

מדובר בלווין המחקר הוותיק של נאס"א המכונה גם UARS, שסיים את תפקידו בחלל ואמור "ליפול מהשמיים" בימים הקרובים, עד סוף השבוע הקרוב. מדענים אומרים כי הלווין יתפרק לחתיכות עם הכניסה לאטמוספירה, אבל היכן החתיכות האלו ייפלו, והאם יש סיבה לדאגה?

"מאז תחילת עידן החלל בשנות ה-50 של המאה הקודמת לא היו שום דיווחים מאומתים על פגיעות כתוצאה מעצמים ששבו מהחלל", נמסר בהודעה הרשמית של נאס"א. "גם אין תיעוד של נזק משמעותי לרכוש בעקבות חזרת לווינים לארץ".

אבל ישנם מומחים שחושבים אחרת. "הלווין הזה יגיע לכדור הארץ בצורת 'גשם של הריסות'", אומר פרשן החלל של רשת CBS האמריקנית, ביל הארווד. "אף אחד לא יודע איפה בדיוק זה יפגע, אבל הוא יתפזר ברדיוס של מאות קילומטרים. עם זאת, הסיכויים לפגיעה באזור מאוכלס קטנים מאד. זכרו, כדור הארץ מורכב משלושת רבעי מים ורבע יבשה, כך שיש סיכוי טוב שהלווין ינחת באוקיינוס".

כמעט בלתי אפשרי לראות את "פסולת החלל" נכנסת לאטמוספירה. "יש הרבה משתנים לגבי מיקום האובייקט. לא נקבל מידע מדוייק על המיקום עד דקות ספורות בלבד לפני הפגיעה", אומר המומחה ומסכם: "כנראה שנצטרך הרבה מזל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת