צפו: שתי חלליות שוגרו לחקור ליבת הירח

לאחר שאסטרונאוטים רבים כבר צעדו על הירח, צילמו אותו ואף הביאו ממנו דוגמיות לכדור הארץ - יצאה היום משלחת עם משימה יוצאת דופן. שתי חלליות המריאו היום מכדור הארץ במטרה למפות את ליבת הירח. צפו בשיגור

שיגור החלליות, היום (חדשות 2)

צעד נוסף לאדם: שתי מעבורות חלל של נאס"א המריאו היום לכיוון הירח במטרה למפות את כוח הכבידה וליבת הירח. עלות הפרויקט מוערכת בלא פחות מ-496 מיליון דולר.

שתי החלליות יבצעו מדידות מדויקות כשהן מקיפות את הירח וכך ינסו ללמוד יותר על כוח המשיכה סביבו. לטענת מדענים, הנתונים שיאספו האסטרונאוטים יעזרו ללמוד על תכונות ליבת הירח שכרגע מוגדרת חידה ועל אופן היווצרות הירח לפני 4.5 מיליארד שנים.

"היו כבר הרבה משלחות שיצאו לירח, הקיפו אותו, נחתו עליו והביאו ממנו דוגמיות, אבל החלק החסר בפאזל הוא הניסיון להבין יותר על עומקו של הכוכב", מסבירה מריה זובר מנהלת את המחקר. זובר מסבירה שהם ינסו בין היתר לענות על השאלות - האם כלל קיימת ליבה לירח, ואם כן, כיצד היא נוצרה.

מטרה נוספת של הפרויקט היא לעודד תלמידי בית ספר להתעניין במדע. הלוויינים ששוגרו לחלל נושאים ארבע מצלמות, וילדים מכל העולם יוכלו לצפות בתמונות המגיעות היישר מפני הירח.