מחקר חדש קובע: הטלוויזיה הורגת אותנו

בטטות כורסא - זה הזמן להתעורר. על כל שעה מול הטלוויזיה אנו מאבדים 22 דקות מחיינו ואם עישנו סיגריה, אכלנו מאפה ושתינו קפה, המצב רק מדרדר. מחקר אוסטרלי חדש מגלה שמרבית האנשים צופים במשך שעות בטלוויזיה ומפתחים בעיות נלוות. רוצים נקודה אופטימית? 15 דקות התעמלות ביום יאריכו לכם את החיים ב-3 שנים בממוצע

מסוכן כמו טלוויזיה (חדשות 2)

על כל שעה מול מרקע הטלוויזיה מאבד האדם המבוגר 22 דקות מתוחלת החיים שלו - כך עולה ממחקר אוסטרלי שמתפרסם בירחון הבריטי לספורט ורפואה. על פי אותו המחקר, שש שעות של צפייה בטלוויזיה ביום מקצרות את החיים של הצופה בחמש שנים.

עורכי המחקר מצאו שניהול חיים סביב הטלוויזיה, תופעה המכונה "בטטת כורסא", מזיקה לבריאות ממש כמו עישון או השמנת יתר. מהמחקר עולה שחוסר התזוזה, חוסר הפעילות והמזון המהיר שצופי הטלוויזיה אוכלים מול המסך פשוט "הורגים" אותם. מנהלי המחקר דירגו את הגורמים ואת ההרגלים המסוכנים ביותר שמקטינים לאט אך בטוח את תוחלת החיים של אדם. במחקר נבדקו11 אלף אנשים בני 25 ומעלה.

15 דקות התעמלות ביום יוסיפו 3 שנים לתוחלת החיים

על פי החישוב, שעתיים של צפייה בטלוויזיה תוך כדי עישון מחצית חפיסת סיגריות (10 סיגריות) מפחיתה מחייו של האדם לפחות שעתיים וחצי. זאת מבלי לכלול את הנזק של הקפה או המאפה הנלווה לבהייה במסך.

המחקר שנערך באוניברסיטת קווינסלאנד האוסטרלית הוזמן על ידי המרכז האוסטרלי הלאומי לחקר תופעת השמנת היתר ואורח החיים. "בדקנו את הנתונים של הצופים באוסטרליה, אבל הנתונים לא שונים בהרבה משאר מדינות העולם המפותח", אמר אחד מעורכי המחקר. "בכל המדינות האלה, האזרחים מבלים זמן רב מול המסכים ומפתחים בעיות נלוות", הוסיף. כך למשל בארצות הברית כל אדם רואה בממוצע חמש שעות טלוויזיה ביום, ובבריטניה הנתונים מצביעים על ארבע שעות צפייה ביום. בישראל, על פי סקר שנערך עבור גלובס לפני שנה, האזרחים יושבים מול הטלוויזיה קצת פחות מארבע שעות ביום בממוצע.

מחקר קודם שנערך באוניברסיטת הארוורד בארה"ב קובע ש"שעתיים מול הקופסא ביום" גורמת לעלייה דרמטית בסיכוי להשמנת יתר, או לפיתוח מחלות לב. מצד שני, המחקר האמריקני טוען שיש דרך לאזן את הנזק ולהינצל מהגזרה: "15 דקות של התעמלות ביום מאריכה את תוחלת החיים בשלוש שנים לפחות", סיכמו החוקרים בנימה אופטימית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת