העם דורש צדק? החללית כבר בדרך אליו

לראשונה בתולדות נאס"א, שוגרה היום "ג'ונו" - רכב חלל לא מאויש, לעבר הגדול שבכוכבי מערכת השמש. הוא צפוי להגיע אליו בתוך כחצי עשור ולאסוף נתונים שיוכלו ללמד על נסיבות היווצרות מערכת השמש. ב-2017, כשמשימתו תסתיים, הוא יתרסק אל תוך צדק

רגע השיגור של "ג'ונו" (youtube)

 

סוכנות החלל האמריקנית נאס"א שיגרה היום חללית לא מאוישת לעבר הגדול שבכוכבי הלכת שבמערכת השמש - צדק. היא שוגרה בהצלחה ממרכז החלל בקייפ קנברל שבפלורידה, ולפי התכניות אמורה לנחות על פני הכוכב בעוד כחמש שנים - לקראת משימה בת חצי שנה שבה תנסה לאסוף ממצאים שיסייעו להתקדמות מחקר שינסה לחשוף כיצד ובאיזה אופן נוצרה מערכת השמש.

אל מול קהל של 2,000 צופים נרגשים, שוגרה החללית, שזכתה לכינוי "ג'ונו", לעבר ייעדה - בפרויקט שעלותו למשלם המסים האמריקני עומדת על סכום עתק של לא פחות מאשר 1.1 מיליארד דולרים. "ג'ונו" היא כלי המחקר הראשון ששוגר לעבר צדק, אחרי שב-2007 התקרב אליו רכב החלל "ניו הורייזן" - אך לא נחת על פניו.

במהלך ששת החודשים שבה אמורה "ג'ונו" לשהות בתחומי צדק, הוא אמור לאסוף מידע על האטמוספירה המקיפה אותו המורכבת מגזים. הסיבה לכך שדווקא כוכב זה נבחר למחקר אודות היווצרות מערכת השמש נובע מההערכה שצדק הוא הכוכב הקדום ביותר במערכת זו.

בין הכלים הטכנולוגיים שבאמצעותם אמורה "ג'ונו" לבצע את משימתה גם מצלמה צבעונית שאמורה לאסוף תמונות חדות באיכות גבוה מאוד מהנעשה על פני צדק. היא תרחף בגובה נמוך יחסית מפני הכוכב - של כ-5,000 קילומטרים מעל לשכבת העננים הגבוהה ביותר בשמיו.

מקור האנרגיה העיקרי של "ג'ונו" הוא משטחים סולאריים שבאמצעות קרני השמש, יספקו לה כ-400 ואט בזמן שתבצע את משימתה - ותהיה מרוחקת בכ-800 מיליון קילומטרים מהשמש. בחלוף חצי שנת פעילותה, ב-2017, אמורה "ג'ונו" להתרסק אל תוך צדק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת