זוהה האזור במוח שאחראי על תפיסת היופי

קוראים לו הקורטקס האורביטופרונטאלי, והוא אחראי לתחושות שלכם כשאתם רואים יצירת אמנות יפה, מאזינים למוזיקה או רואים יופי באופן כללי, איש איש לפי טעמו. בעבר חשבו החוקרים ש"סוגי יופי" שונים מפעילים אזורים שונים במוח

היופי נמצא בקורטקס האורביטופרונטאלי (חדשות 2)

כשאנחנו אומרים שהיופי הוא בעיני המתבונן, כנראה שאנו טועים רק בכמה סנטימטרים. לפי מחקר חדש, הסוד למה שאנחנו אוהבים לראות טמון בקורטקס האורביטופרונטאלי - אזור במוח שממוקם ממש מאחורי העיניים שלנו.

חוקרים מאוניברסיטת לונדון טוענים כי החלק הזה במוח "נדלק" כשאנחנו נתקלים במשהו יפה, לפי טעמו של כל אחד. מומחה המוח פרופסור סמיר זקי ביקש מ-21 נשים וגברים צעירים לדרג את יופיים של ציורים שונים וקטעי מוזיקה.

המוחות שלהם עברו סריקה בזמן הצפייה וההאזנה. המחקר, שפורסם בכתב העת המדעי PLoS One ועליו דווח בעיתון ה"דיילי מייל" הבריטי, חשף שהקורטקס האורביטופרונטאלי היה יותר פעיל כשהאנשים התבוננו או האזינו למשהו שהם מאוד אהבו.

אמנות יפה בקורטקס האורביטופרונטאלי

"כמעט הכל יכול להיחשב אמנות, אבל אנו טוענים שרק יצירות שגורמות לפעילות בקורטקס האורביטופרונטאלי יכולות להיחשב כ'אמנות יפה'", אמר פרופ' זקי.

העובדה שגם האמנות הפלסטית וגם המוזיקה גירו את אותו האזור במוח חשובה, משום שבעבר סברו כי "סוגי יופי" שונים מפעילים אזורים שונים במוח.

מחקרים מוקדמים יותר של פרופ' זקי הראו שבמושגי מוח, אהבה אימהית דומה ביותר לאהבה רומנטית. וגם שישנו קו דק מאוד בין רגשות אהבה לשנאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת