מטוס העתיד: מסביב לעולם ב-3 שעות

תאגיד התעופה והחלל האירופי הציג בסלון האווירי בפריז את המטוס שעתיד להחליף את ה"קונקורד" המיתולוגי. מדובר במטוס-טיל בעל 3 מנועים שונים, שיטוס מעל האטמוספירה, בגובה של 32 ק"מ, ובמהירות של 5,000 קמ"ש - פי 4 ממהירות הקול. מתי נזכה לטוס בפלא החדשני? אולי בשנת 2050

מטוס העתיד נחשף: תאגיד החלל והתעופה האירופי EADS הציג בסלון האווירי בפריז את הקונספט למטוס-טיל חדשני, שיחליף בעתיד את מטוס ה"קונקורד" ויאפשר לטוס מאירופה ליפן בכ-3 שעות בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקונספט למטוס החדש, המכונה "תחבורה על-קולית באפס פליטה" (The Zero Emission Hyper Sonic Transport (ZEHST), עושה שימוש בהינע רקטי כדי להטיס את הנוסעים מעל האטמוספרה ומוריד באופן דרמטי את זמן השהייה באוויר.

שלושה מנועים מסוגים שונים מספקים את העוצמה הבלתי שגרתית של המטוס החדש. מנוע דלק סילוני רגיל מאפשר לו להמריא כמו מטוס נוסעים רגיל, אולם לאחר ההמראה נכנס לפעולה מנוע רקטי מיוחד המזניק את המטוס לגובה שיוט מעל האטמוספרה, בגובה 32 ק"מ.

בשלב הזה מופעל מנוע "מגח סילון" - מנוע סילון משולב רקטה הפועל על הזרקת-דלק, המביא את המטוס למהירות המקסימלית שלו. לשם השוואה, מטוסי נוסעים כיום משייטים בגובה ממוצע של 11 ק"מ.  אלא שבטיסה מעל האטמוספירה, המהירות של כלי הטיס צפויה להיות יותר מכפליים מאשר מהירותו של מטוס ה"קונקורד" המיתולוגי – בסביבות מאך 4, כלומר מהירות הקול כפול 4, או ליתר דיוק – סביב ה-5,000 קמ"ש.

כל המנועים של המטוס יעשו שימוש בטכנולוגיות "ירוקות" וידידותיות לסביבה, תוך שימוש בביו-דלק וגם במימן וחמצן נוזליים. אנשי תאגיד החלל טוענים כי כל הטכנולוגיות הללו כבר קיימות, אם כי אב הטיפוס של המטוס לא יהיה מוכן לפני שנת 2020. המוצר הסופי יוכל לטוס בשנת 2050. בתאגיד מאמינים כי עיצוב המטוס החדשני יהיה דומה מאד לעיצובו של ה"קונקורד" המיתולוגי – כפי שעוצב עוד בשנות ה-60 של המאה הקודמת.

שקוף שזה עף: כך נטוס בשנת 2050

צפו: הצצה למטוס הנוסעים של העתיד

הצצה למטוס העתיד של חברת בואינג