מחרתיים: ליקוי ירח מרהיב וממושך

ביום רביעי הקרוב, 15 ביוני, נראה משעות הערב המוקדמות ליקוי ירח מלא בו צילו של כדור הארץ "ייבלע" את הירח כולו ויצבע אותו באדום-כתום. מדובר בליקוי הירח הארוך ביותר שהתרחש ב-11 השנים האחרונות. אנשי האגודה הישראלית לאסטרונומיה יסייעו לכם לראות את המחזה מקרוב

ליקוי ירח (חדשות 2)

הכינו את הטלסקופים: ליקוי ירח מלא וממושך ביותר עומד להפנט את כדור הארץ ביום רביעי הקרוב, 15 ביוני, י"ד בסיוון. את ליקוי הירח המרהיב יהיה ניתן לראות ממזרח אפריקה, ממרכז אסיה, מהמזרח התיכון וממערב אוסטרליה, זאת כמובן אם מזג האוויר יאפשר זאת. כאן בישראל יתרחש הליקוי בשעות הערב המוקדמות.

"ליקוי הירח המלא", בו צילו של כדור הארץ ייפול ויסתיר את הירח כולו, יימשך כשעה ו-40 דקות. ליקוי מלא כה ממושך התרחש לאחרונה רק בחודש יולי בשנת 2000, אז היה באורך שעה ו-47 דקות.

צל כדור הארץ אמנם ייפול על הירח, אבל התוצאה שאנו נראה לא תהיה חושך מוחלט אלא דווקא ירח יוצא דופן בגווני כתום-אדום, שייווצרו מפני שאור השמש יגיע אז לירח דרך כדור הארץ.

"חגיגה אמיתית לחובבי האסטרונומיה"

תהליך ליקוי הירח יימשך 5 וחצי שעות. באירופה יפספסו את השלב הראשון בגלל שהירח יהיה נמוך מידי. באוסטרליה ובאסיה יפספסו את סופו של התהליך.

עודד אברהם מהמרכז הישראלי לאסטרונומיה אומר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי "זו חגיגה אמיתית לחובבי האסטרונומיה". אברהם וחבריו לאגודה יתייצבו ברחבי הארץ עם טלסקופים וכל מי שירצה "יקבל סיבוב" כדי לראות את התופעה המרשימה מקרוב. ניתן לראות היכן נמצא הטלסקופ הקרוב לביתכם באתר אגודת חובבי האסטרונומיה.

בניגוד לליקוי חמה, על ליקוי הירח אפשר להסתכל בעין חשופה ואין סכנה לעיניים. מי שיפספס את ליקוי הירח הנוכחי, יוכל להתנחם ולהמתין לליקוי הבא, שיתרחש ב-10 בדצמבר 2011, אז הירח יסתתר בצילו של כדור הארץ למשך 51 דקות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק