צפו: פרצי אש אדירים נפלטים מהשמש

זה אמנם לא מאיים על גורל האנושות, אבל מתוך הכוכב שאחראי לאור היום שלנו אירעה ההתפרצות החזקה ביותר של השנים האחרונות. זה גרם לתקלות מינוריות ברשתות החשמל במקומות שונים בעולם, אבל לא באמת מאיים. צפו בתיעוד

תמונות מדהימות של התפרצות חזקה ביותר שהתרחשה על פני השמש מרתקות בימים האחרונים מיליוני גולשים מכל רחבי העולם. בתיעוד נראות כמיליארד טונות של חומר הנפלט מהחמה מתפרץ לחלל למרחק של מיליוני קילומטרים. בנאס"א הבטיחו כי לא מדובר במאורע האחרון מסוג זה שצפוי בזמן הקרוב, וכי שיא הפעילות הסולארית - עוד לפנינו. 

התמונות אומנם מרהיבות ביותר, אך מלבד היופי - הן משקפות גם מידה מסוימת של דאגה מעוצמתה העצומה של השמש וההשלכות המסוכנות שעלולות להיות לה. ההתפרצות האחרונה אמנם לא הייתה בכיוון כדור הארץ, אך לפי ההערכות בנאס"א - חלקיקי קרינה סולארית שנפלטו ממנה צפויים להגיע עוד במהלך היום עד לשכבת המגן של כדור הארץ.

ריקושטים שונים של האירוע הורגשו כבר במקומות שונים ברחבי העולם, ודיווחים מכמה ארצות הצביעו על שיבושים קלים בקליטת שידורים לוויניים ובעיות קלות באופן יחסית בתפקוד מערכת החשמל.

למרות הכל - אין סיבה לדאגה

"מדובר בהתפרצות החזקה ביותר שהתרחשה בשנים האחרונות, אבל השיא עדיין לפנינו", הסביר מייקל הס, ראש מחלקת מזג האוויר בנאס"א. "מחזור הפעילות הסולארית נמדד בתקופות של 11 שנים. המחזור הנוכחי צפוי להגיע לשיא הפעילות ב-2013".

למרות שתקופת השיא מתקרבת, אין סיבה אמיתית לדאגה ולחזיונות אפוקליפסה - לפחות בכל הקשור בשמש. התפרצויות חזקות על פני הכוכב הלוהט מתרחשות עוד משחר הימים. הטכנולוגיה המצויה בידינו כיום מספקת למין האנושי יכולת לנבא את ההתפרצויות, וכן לצמצם את מידת הנזק שעלול להיגרם - אם בכלל - בעקבותיהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת