בדיקת דם חדשה תגלה: מתי אדם ימות

האם אתם הייתם רוצים לדעת באיזה גיל אתם אמורים למות? זה מה שבדיקת דם חדשה שאמורה לצאת לשוק אמורה לנבא. הבדיקה בוחנת את הכרומוזומים בגוף ואת קצב ההזדקנות שלהם. החשש: השפעה על מחירי פוליסות הביטוח

בדיקה גורלית (רויטרס)

הנבואה תהפוך למדע מדויק? בדיקת דם שנויה במחלוקת שתצא לשוק השנה, אמורה לנבא מתי אדם ימות. הבדיקה, שתעלה כ-700 דולרים, בודקת את הכרומוזומים בגוף ומגלה כמה מהר הם מזדקנים.

המומחים לנושא מודאגים מאוד. הם סבורים שאסור לאשר בדיקה כזו, מפני שחברות הביטוח עשויות להכריח את המבוטחים להיבדק לפני חתימה על פוליסה וכמובן להעלות את הפרמיות לאלו שמקבלים  תוצאות שמנבאות מוות מוקדם - ממש כפי שעושים לאנשים מעשנים או שסובלים מהשמנת יתר.

יוצרי הבדיקה מאמינים שהיא דווקא תסייע רבות לאנשים עם מחלות כמו סרטן, אלצהיימר או מחלות לב. הבדיקה פותחה על ידי צוות מחקר ממדריד, שמנסה למצוא או לפתח תרופה למחלת הסרטן. בראש הצוות עומדת המדענית ד"ר מריה בלאסקו, מנכ"לית חברת "הארכת חיים".

"זה מאוד חיוני לדעת את הגיל הביולוגי בו אתה עשוי למות"

פרופסור ג'רי שיי, אחד מיועצי החברה, מודה שהוא מודאג מההשלכות של המוצר: "אנשים עשויים לומר - 'אם אני יודע שאני עומד למות בעוד 10 שנים, אבזבז את כל כספי עכשיו' או למשל, 'אם הבדיקה תוכיח שאני יכול לחיות עוד ארבעים שנה, אהיה יותר שמרן בניהול חיי'".

ד"ר בלאסקו פוסלת את החששות וטוענת כי "זה מאוד חיוני לדעת את הגיל הביולוגי בו אתה עשוי למות, אולי בעקבות הבדיקה אנשים ישנו את ההתנהלות שלהם ואת ההרגלים". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת