אוסטרליה: "דם סינתטי" הציל חיי אישה

תמרה קוקלי, עדת ה' בת 33, נפצעה קשה בתאונת דרכים ואיבדה כמות דם שבדרך כלל הייתה מוגדרת "קטלנית". בגלל אמונתה הדתית לא יכלה לקבל עירויי דם רגילים ואז חשבו הרופאים על חומר חדשני שמייצרים בארה"ב: תחליף דם מפלזמה של פרות. החומר הוטס במיוחד - והציל את חייה. "הדם הסינתטי" לא מצריך התאמה לפי סוג דם

תרומת דם. החומר שישנה את חיינו? (רויטרס)

חייה של אישה אוסטרלית ניצלו לראשונה בעזרת שימוש בתחליף דם סינתטי, שמיוצר מפלזמת דם של פרות.

הרופאים בבית החולים אלפרד בעיר מלבורן החזירו לחיים את תמרה קוקלי, בת 33, לאחר תאונת דרכים קשה בה איבדה דם רב ולבה כמעט וכשל. עמוד השדרה שלה נפגע, ריאותיה קרסו, גולגולתה נסדקה, כמה מצלעותיה ומרפקה נשברו והטחול נקרע. היא הייתה בקושי בחיים כשהגיעה לבית החולים.

"נותר לי רק ליטר אחד של דם בגוף", סיפרה לעיתון ה"טלגרף" האוסטרלי. במאמץ אחרון להציל את חייה, הוטסו מארה"ב במיוחד 10 יחידות של דם "סינתטי", HBOC201, שההמוגלובין שבו לקוח מפלזמה של פרות.

פרופסור מארק פיצג'רלד הסביר כי מדובר בצעד חשוב להתפתחות תחליפי הדם. שלא כמו תרומת דם, הדם הסינתטי לא דורש התאמה לפי סוג דם ויכול להיות מאוחסן בקירור עד שלוש שנים. "זה מעט מדע בדיוני", אמר פרופ' פיצג'רלד.

כחברה ב"עדי ה'", קוקלי לא יכלה לקבל עירויי דם, אבל תחליפי דם נחשבים למותרים. פרופ' פיצג'רלד הכיר את החומר החדשני שפותח בחיל הים האמריקני, כשנתן ייעוץ לפרויקט לפני חמש שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת