מרהיב: תמונות תקריב של יונק הדבש

חוקר טבע אמריקני ומצלמה שמספקת תמונות תקריב מרשימות, הצליחו לחשוף פרטים חדשים על יונק הדבש. לאחר שהציפור תועדה במספר מקרים התברר כי היא אינה יונקת את הצוף מהפרח, אלא משתמשת בלשון זעירה. כעת בטוח החוקר כי יוכל לנצל מידע זה כדי לבנות מכונות. צפו בתמונות המדהימות

לאורך מאות שנים, מדענים חשבו שהם יודעים הכל על יונק הדבש, על דרך ההתנהגות שלו, אופן התעופה והצורה בה הציפור הזעירה יונקת את הצוף מהפרחים. אך לאחורנה גילה חוקר מאוניברסיטת קונטיקט שבארצות הברית, שיונק הדבש לא שואב או יונק את הנוזל - הוא משתמש בלשון זעירה כדי להביא את הנקטר לפיו.

החוקר אלחנדאו ריקו גאוורה, השתמש בציוד צילום מיוחד כדי לבחון את התהליך והצליח לספק תמונות מרהיבות שנלקחו במהלך עבודתו. על פי הממצאים שהתקבלו במחקר, כאשר לשון יונק הדבש באה במגע עם הצוף, היא יוצרת שקעים קטנטנים שלוכדים את הצוף בתוכם. כשהשקעים מתמלאים הציפור מושכת את הלשון העמוסה במהירות בחזרה לפיה.

גאוורה הודיע כי הוא מתכוון ללמוד לעומק את התהליך המרתק. הוא מאמין שהבנת המכאניקה של התהליך, תחשוף מידע שיסייע בהרכבת מכונות. תאמינו או לא, החוקר חוזה כי בעזרת הגילוי החדש יהיה ניתן לבנות מכונות שיחקו את המתרחש בטבע, וישפרו על מלאכת היניקה והדחיסה - כמו למשל בזו הנמצאת במנועים.

אז מי יודע? אולי דווקא הציפור הזעירה הזו תצליח לספק מידע שבדומה למערכות בעולם התעופה, הספנות והבניה יוכל לייעל ולשפר את חיינו, אפילו במעט.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת