אפל תבטל את המעקב אחר משתמשי אייפון

בתוך שבועיים תוציא אפל עדכון אבטחה לאייפון שיבטל את המעקב. חברת וריזון תצרף אזהרה לטלפונים שתמכור, לפיה המכשיר יכול לזהות את מיקומו הגיאוגרפי של המשתמש

אייפון (רויטרס)

אפל מתכננת להוציא בשבועיים הקרובים עדכון גרסה למכשירי האייפון והאייפד שלה בעקבות הביקורת הקשה שספגה במסגרת פרשת המעקב אחר המשתמשים.

אתר הטכנולוגיה Boy Genius Report דיווח על העדכון וציין כי גרסת 4.3.3 למערכת ההפעלה של אפל, iOS, תכלול עדכונים שיפסיקו להעביר אינפורמציה על היסטוריית המיקומים בהם היה המשתמש בין הטלפון לבין תוכנת iTunes המותקנת במחשב. העדכון גם ימחק את היסטוריית המיקומים של המשתמש במכשיר שבו הוא משתמש ויפסיק את פעולת טכנולוגיית המיקום.

בשבוע שעבר הכחישה אפל כי היא עוקבת אחר מיקום המכשיר הסלולרי של המשתמש וציינה כי מעולם לא עשתה כן. אחת הטענות כלפיה היו כי היא אוגרת מידע במשך תקופה של עד שנה אחורה על מיקום האנטנות הסלולריות שנמצאות ליד המשתמש. "זהו באג שגילינו ואנחנו מתכננים לתקן אותו בקרוב. האייפון לא צריך לאסוף מידע שעולה על יותר משבוע", מסרה החברה.

מי שלא יכול לחכות לעדכון התוכנה של אפל, יכול להוריד כבר עכשיו אפליקציה למכשירי אייפון פרוצים, שתמנע מהחברה האמריקנית לקבל פרטים על היסטוריית המיקום של המכשיר. זאת, באמצעות אפליקציית Untrackered, הניתנת להורדה בחנות של Cydia. משתמשים אחרים יכולים להצפין את המידע העובר בין האייפון לאייטונס באמצעות הגדרות התוכנה.

פרשת הפרטיות לא תסתיים רק עם עדכון התוכנה של אפל. מפעילות הסלולר הגדולות בארה"ב ציינו, לקראת השימוע בקונגרס האמריקני, כי הן אוספות מידע על מיקומו של המשתמש, אולם הן לא חולקות או מוכרות אותו לגופים נוספים, פרט לכוחות הביטחון כשהן נדרשות לכך. היסטוריית המידע המאוחסנת אצל המפעילות ארוכה עוד יותר מזו שאותה אפל אספה. וריזון מחזיקה מידע של שבע השנים האחרונות, AT&T חמש שנים וספרינט שלוש שנים.

על-פי "פורבס", וריזון תדביק לטלפונים הסלולריים הנמכרים ברשת שלה הודעה לפיה המכשיר שאותו הם עומדים לרכוש יכול לזהות את מיקומם הגיאוגרפי ולחלוק אותו עם שירותים נוספים - בדומה לאזהרות המוצמדות לטלפונים בנושאי קרינה . כמו כן, החברה מציעה להיזהר בעת הורדת אפליקציות.