יפן: מת ממציא התקליטור

הוא התחיל את הקריירה במכתב תלונה לחברת "סוני" בסוף שנות ה-50. כשקיבל הזדמנות לעבוד שם, החל נוריו אוהגה לטפס במהירות בסולם הדרגות, עד שהפך לנשיא החברה וניצח על פיתוח התקליטור – הדיסק ששינה את העולם

נוריו אוהגה, ממציא התקליטור. ארכיון (AP)

נשיא ויושב ראש סוני בין השנים 1982-1995, נוריו אוהגה, מת אתמול ביפן בגיל 81. בהודעה שנמסרה מהחברה נאמר שהוא מת מכשל רב מערכתי. אוהגה עבד בחברה במשך רוב חייו הבוגרים ולזכותו נזקפת, בין היתר, המצאת התקליטור.

כשהיה זמר אופרה צעיר, כתב אוהגה מכתב לחברת "סוני", בו הוא מתלונן על האיכות של מכשירי ההקלטה שלהם. המכתב הזה שינה את מהלך חייו, משום שהחברה החליטה לגייס את היפני הצעיר, ששם דגש רב כל כך על מוזיקה איכותית, לשורותיה. כמה שנים לאחר מכן, המציא אוהגה את התקליטור, אחד הגורמים המרכזיים להצלחתה הבינלאומית של חברת "סוני".

אוהגה סיים את לימודיו באוניברסיטת ברלין בשנת 1957, במטרה לפתח קריירה כזמר אופרה. אולם, כאמור, מייסדי סוני מאסארו איבוקה ואקיו מוריטה, שסוקרנו על ידי הפניה שלו אליהם, החליטו לגייס אותו לשירותיהם. אוהגה קיבל לידיו תפקיד ניהולי כבר כשהיה בשנות ה-30 לחייו, גיל מוקדם בהרבה מרוב המנהלים היפנים. הוא מונה לנשיא חברת בת של סוני בשנת 1970, לנשיא נציגות התאגיד בארצות הברית בשנת 1988 ולמנכ"ל החברה בשנת 1989. הוא פרש מעבודה פעילה בחברה בשנת 2000.

בין הישגיו בשנותיו בחברה: פיתוח התקליטור, מדיה שחוללה מהפכה בדרך בה צורכים מוזיקה ורכישת אולפני ההסרטה "קולומביה" בהוליווד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק