הכירו את דינוזאור "החוליה החסרה": דימונוזאורוס צ'אוליאודוס

חוקרים בניו מקסיקו מצאו מאובנים של דינוזאור חדש ולא מוכר, שמספק כמה תשובות על חוליית דינוזאורים שהייתה חסרה לחוקרים,עד עכשיו. גודלו כגודל כלב, אך שיניו חדות ביותר. ה"צ'אוליאודוס" התהלך על פני האדמה לפני 205 מיליון שנים

דימונוזאורוס צ'אוליאודוס (AP)

זה די הגיוני שמקום בשם "חוות הרוחות" בניו מקסיקו, יהיה מקור לדברים מפחידים, אבל הפעם לפחות, לא מדובר ברוח רפאים - זהו דינוזאור.

גודלו של ה"דימונוזאורוס צ'אוליאודוס", בשפה קצת פחות מלומדת - "לטאה רשעה בעלת שן על גבה", כגודל כלב ממוצע.

האנס דייטר סואס, החוקר שהוביל את המחקר על היצור ואחד הפלאונתולוגים המובילים במוזיאון האמריקני לטבע וצוותו יצרו אילוסטרציה של הדינוזאור החדש שנחשף. באיור ניתן לראות את גודלו של הדינוזאורוס הזה ביחס לגודלו של מטבע. אפשר לראות בבירור את גודל שיניו, שכנראה היו קטלניות.

המדענים מצאו את הגולגולת ואת הצוואר של הדינוזאור הלא מוכר וחשפו אותו לראשונה בירחון החברה המלכותית.

החוליה החסרה?

הדינוזאור הזה הוא למעשה החוליה החסרה בין מה שהפלאונתולוגים מכנים "הדינוזאורים המוקדמים", לדינוזאורים המאוחרים יותר.

במאובנים שנמצאו עד כה יש מרחב זמן מעורר שאלות בין הדינוזאור המוכר ה"זקן" ביותר שרץ או התקדם על רגליים ענקיות לפני 230 מיליון שנים באיזור ארגנטינה וברזיל, לבין דינוזאורים אחרים שחיו מיליוני שנים מאוחר יותר. הדימונוזאורוס צ'אוליאודוס הוא הוותיק ביותר בין הדינוזאורים המאוחרים.

המין שהתגלה עכשיו התהלך על הארץ לפני 205 מיליון שנים. על פי ההערכות, הוא טרף דינוזאורים אחרים, קטנים יותר, וחיות קטנות אחרות. על פי סואס, בזמן חייהם דרום מערב אמריקה הייתה קרובה יותר לקו המשווה, לכן היה שם חם יותר וגשמי מונסון שטפו את האזור. סואס טוען שהדימונוזאורוס צ'אוליאודוס פעל וצד במהלך הימים, למרות שעיניו הגדולות מעידות על כך שהוא ראה די טוב גם בלילה.

לא שרד את הלבה

אז איך הוא נכחד? יכול להיות שהוא עוד מין אחד ממינים רבים שנכחדו לפני 200 מיליון שנים. כשהיבשות נפרדו, כדור הארץ נשטף בפעילות וולקנית. זרנוקי לבה מילאו את האדמה ושינו לחלוטין את התנאים על פני האדמה ובאטמוספרה.

מיני דינוזאורים רבים הצליחו לשרוד, אבל הדינוזאור הזה, כנראה לא. עוד אירוע שחיסל את כל המינים שנותרו הוא פגיעת האסטרואיד בכדור הארץ לפני 65 מיליון שנים. את האירוע הזה אף מין לא שרד.

סואס מאושר ואופטימי. "זה מראה שגם כאן , בארצות הברית, יש עוד דינוזאורים רבים חדשים שרק ממתינים שנמצא אותם", אמר החוקר. "אנשים תמיד חושבים שאנחנו צריכים להרחיק לכת, אבל ממש כאן בניו מקסיקו, עדיין אפשר למצוא דינוזאורים חדשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק