ברק בצ'אט חדשות 2 בפייסבוק: "לעם הסורי מגיעות זכויות"

שר הביטחון ברק התארח היום בצ'אט עם גולשי חדשות 2 בפייסבוק. "צה"ל מספיק חזק לכבוש את עזה", כתב ברק והוסיף: "אם יהיה צורך, נפעל בהיקף גדול יותר, אך כל זמן שאין בזה הכרח לא נכון להיכנס לעימות מלא"

"לא חושש להיכנס לעזה". ברק בצ'אט (חדשות 2)

על רקע המתיחות בדרום והחשש הגובר מתכנית הגרעין האירנית, השתתף היום שר הביטחון אהוד ברק בצ'אט מיוחד עם גולשי חדשות 2 בפייסבוק.

במשך קרוב לשעה ענה שר הביטחון לשאלות גולשי חדשות 2 בפייסבוק והתייחס לכל הנושאים החשובים - מההסלמה בדרום ועד למניעת המשט הבא לעזה.

"מחכה לשובו של פולארד"

במהלך הצ'אט השמיע ברק התייחסות ראשונה למצב במזרח התיכון ולמהומות בסוריה, בתשובתו לגולש בני. "אנו עוקבים בערנות אחרי המאבק של הסורים לזכותם לחירויות אזרחיות נוספות", אמר ברק. באשר למצב במצרים, הוסיף שר הביטחון: "אין ספק שתהיה התחזקות של האחים המוסלמים, אבל אני מעריך שהסכם השלום שלנו איתם לא בסכנה בטווח הקצר, למרות שאנו חשים בהתרופפות מסוימת".

לשאלת הגולש מתנאל על ההסלמה בדרום, השיב שר הביטחון כי לא נכון להיכנס לעימות מלא מול הפלסטינים. "אם יהיה צורך, נפעל בהיקף גדול יותר ממה שפעלנו בסיבוב הקודם בעופרת יצוקה", הבטיח ברק, "אך כל זמן שאין בזה הכרח, לא נעשה זאת". ברק הוסיף איחולי החלמה מהירה לנער בן ה-16 מהדרום שנפצע אנושות מטיל קורנט שנחת על האוטובוס שבו נסע.

באשר למצב הביטחוני, ענה ברק לגולש יקיר כי אין לחיות בפחד. "אנחנו לא חיים בפחד ואני לא ממליץ לך לחיות בפחד", אמר שר הביטחון. "נגזר עלינו להילחם ואם נמשיך לבטוח בעצמנו - נגיע אל היעד", הבטיח שר הביטחון באופטימיות.

"כיפת ברזל - גאווה לאומית"

עוד עלה מתשובתו של ברק לגולש אביתר, כי הוא אינו חושש מכניסה קרקעית לעזה. "צריך רק לדעת שזו כניסה שיש להשקיע בה הרבה כוחות ולהיות מוכנים הרבה זמן", טען שר הביטחון. "עם זאת, אנחנו מקווים שהסוללות של כיפת ברזל יביאו לשקט באזור הדרום", הוסיף ברק. "צהל מספיק חזק בשביל לכבוש את רצועת עזה", ענה ברק בתשובה דומה לגולש יוני.

עוד בעניין כיפת ברזל, אמר ברק לגולשת בר כי מדובר במערכת שיש עוד לפתח אותה. "טובי המהנדסים והמדענים שלנו עבדו כדי לפתח משהו שאף אחד בעולם לא עשה", התגאה ברק. "זהו הישג שאנחנו יכולים להתברך בו והוא הושג מול לא מעט ספקנות, לגלוג והתנגדויות מהרבה כיוונים", הוסיף שר הביטחון.

"אנחנו לא חיים בפחד"

אחת השאלות החשובות ביותר אליהן התייחס שר הביטחון נוגעת להחזרתו של החייל החטוף גלעד שליט. "כמו כל העם בישראל, גם אני רוצה לראות את גלעד חוזר במהירות הביתה. זאת האחריות שלי ושל צה"ל כמפקדים", אמר ברק לגולש אלי והבטיח: "אנו מחפשים כל דרך אפשרית להשיבו, יום ולילה".

בתגובה לשאלת הגולשת ציפורה, אמר שר הביטחון כי הוא מחכה ליום שבו יחזור המרגל ג'ונתן פולארד לישראל. "הייתי ראש הממשלה שהעניק לו תעודת זהות בכלא, כדי לספק לו את ההגנות שנותנת תעודת זהות ישראלית", ביקש ברק להבהיר. "אין כיום מנהיג אמריקני בולט, ובטח שהנשיא האמריקני, שלא דיברתי איתו על הנושא", הוסיף.

"הכרזת הפלסטינים - רעה לשני הצדדים"

כאשר נשאל על האיום האירני, ענה ברק לגולש יונתן כי מדובר באיום על האזור כולו, ולא רק על ישראל. "אירן חותרת לגרעין ותומכת בטרור", האשים שר הביטחון. "העולם צריך לשלב ידיים בסנקציות על אירן ואנו ממליצים לכל ידידנו לא להוריד שום אופציה מהשולחן. אסור להגיע לאירן גרעינית", הוסיף.

לאחר הודעת הרשות הפלסטינית כי תגייס חמישה מיליארד דולרים לטובת הקמת מדינה עצמאית עתידית, אמר שר הביטחון לגולש יובל כי הכרזת העצמאות החד צדדית אינה דבר נכון מבחינת שני הצדדים. "אין לחזור לגבולות 67, שמהם החלה המלחמה נגדנו", טען ברק. "על גבולות השלום לעבור בתוך ארץ ישראל באופן שישמור על גושי היישובים הגדולים ועל השכונות היהודיות בירושלים", הוסיף והביע תקווה לדרך של פשרה בין שני הצדדים.

"יש למנוע את חזרת תקרית המרמרה"

מה יקרה אם החיזבאללה או חמאס יפציץ את תל אביב? שר הביטחון הבטיח לגולש עידו כי במקרה כזה תגיב ישראל בכל הכוח "באופן שיוציא את התיאבון להרבה זמן".

"ישראל היא המדינה החזקה ביותר 1,500 קילומטרים מסביב לירושלים והוכיחה את יכולתה במבחן התוצאה", אמר ברק לגולש יגאל. "עלינו לחפש כל דרך להישאר מחוברים אל בעלות הברית ובראשן ארה"ב וכן לצמצם באמצעות מהלכים מדיניים את מספר החזיתות והזירות שבהן אנו נאבקים בו זמנית", הוסיף.

על המשט שצפוי להגיע לישראל בחודש הבא אמר ברק לגולש מתן, כי כבר בימים האחרונים מנסה ישראל להשפיע על מדינות שונות כדי לא לאפשר את השתתפות אנשיהם בפעולה. "מה שראינו בימים האחרונים בעזה ועצירת הספינה ויקטוריה מבהירים שחיוני לשמור על סגר לרצועת עזה", אמר ברק. "יש להוציא את העוקץ מהמשט הבא בדרכים שונות ולמנוע את מה שקרה במרמרה".

באשר לטורקיה, אמר שר הביטחון לגולש סימון כי מדובר ב"מדינה חשובה מאוד במזרח התיכון שעוברת היום שינויים עמוקים שמקרבים אותה אל האיסלם. "זאת הדמוקרטיה המוסלמית היחידה שבה מתנהלות בחירות והעם מכריע ויש לה חשיבות אסטרטגית מבחינת ישראל", סייג ברק את דבריו.

רוצים להשתתף בצ'אט עם שר הביטחון? היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק