אתם ראיינתם - ראש הממשלה ענה

אלפי גולשים העלו שאלות לראש הממשלה, והוא ענה על שאלות נבחרות במשדר מיוחד ששודר בחדשות 2 וביוטיוב. אחרי אובמה בארה"ב וקמרון בבריטניה, גולשים מ-90 מדינות ברחבי העולם, מסוריה, אירן ותימן ועד אלסקה וסרי לנקה שלחו שאלות. צפו בריאיון המלא

זה התחיל בבית הלבן, המשיך לדאונינג 10, והערב זה קרה ברחוב בלפור בירושלים - בשידור חי בערוץ 2, בחדשות 2 באינטרנט וביוטיוב. במשדר ראשון מסוגו בישראל, ענה ראש הממשלה בנימין נתניהו לשאלות הגולשים, כחלק מפרויקט ה-"World View" של YouTube.

קריסת מעמד הביניים

המשדר נפתח עם שאלתו של איציק מנתניה, על קריסתו של מעמד הביניים בישראל. "איציק, אני חייב להגיד שאני מבין את המצוקה שלו כי כל המדיניות הכלכלית שלי נועדה להרים את רמת החיים של המעמד הבינוני. גם לעזור לחלשים. עשיתי את זה כשר אוצר ואני עושה את זה גם היום", השיב נתניהו. "קודם כל הורדנו מסים ואנחנו ממשיכים להוריד כדי שיהיה לך יותר כסף בכיס".

דבר שני, הוא על מה אתה מוציא אותו. אנחנו רוצים תחרות במשק. על הסלולרי, לפתוח את שוק הקרקעות ולתת את השירותים המוזלים – הפתחנו את התחבורה הציבורים ב-10%. נתנו רפואת שיניים חינם עד גיל 8. הפחתת מסים, תחרות במתן שירותים לסקטור הפרטי ועוד".

נתניהו התייחס למצוקת הדיור: "צריך לעשות מלחמת חורמה בבירוקרטיה של הדיור. אנשים חיים עם ההורים שלהם ועוד מעט עם הסבים שלהם. המדינה קטנה ועושים אותה עוד יותר קטנה. אני נלחם בבירקוטריה ואני רוצה אוטוסטראדה שחותכת דרך הבירוקרטיה של התכנון. לוקח שבע שנים לתכנן דירה בישראל. הדבר השני, אני מבין שהצמיחה חייבת לחלחל לכל בית בישראל. בסך הכל אם את מסתכלת על העולם אנחנו לא ספרד או פורטוגל או יוון. הממשלה בראשותי מקבלת ב-OECD את הציון הטוב ביותר בממשלה.

מחיר הדלק שובר שיאים

שי וגולשים רבים אחרים התייחסו למחירי הדלק: "מדוע הממשלה מרשה לעצמה לבזבז כל כך הרבה כסף בעוד שהאזרח הקטן סובל ומבזבז אלפי שקלים רק על דלק?".

"אני לא שולט במחירי הדלק, יש מצד אחד כלכלות כמו סין ששמתאוששות מהמשבר מצד שני המזרח התיכון מקטין את אספקת הדלק. אין לי יכולת וגם לא לאובמה לקבוע את מחירי הדלק. אני כן חשבתי בגלל מה ששי אומר שהמסוי על הדלק שהוספנו - צריך להוריד אותו והורדנו. זה היה לא קל אבל עשינו את זה".

"הממשלה היא אחראית, היא שומרת על מסגרת תקציב, אנחנו סוללים רכבות, מסילות ברזל כדי שתהיה תחבורה ציבורית וגם כבישים" תשובת נתניהו.

"אני אשאר ואנהיג את המדינה עוד הרבה זמן"

נתניהו נשאל גם על תחקיר "המקור" ששודר בערוץ 10, הפרשה שזכתה לכינוי "ביביטורס". על כך השיב ראש הממשלה: "אני יכול סוף סוף להציג כמה עובדות. יש פה מסע מאורגן ומתוזמר של הכפשה זו לא הפעם הראשונה שזה קורה לי. סיפורים מופרכים מוגזמים נגועים בצביעות. יש אנשים שלא אוהבים את זה שאני ראש הממשלה והם מנסים בדרכם שלהם לשנות את זה".

"הרבה דברים לא נכונים והדבר העיקרי הוא שזה נגוע בצביעות. בכל שנה יש מאות נסיעות של חברי כנסת, של שרים, של סגני שרים, של ראשי ממשלה לשעבר, של נשיאים במשך תקופת התחקיר במרכאות".

"יש סטנדנט מסוים לאיך נוסעים. גם זו צביעות. הסטנדרט של ראשי ממשלה, נשיאים לשעבר בישראל הוא לא שונה ממה שקורה אצל קלינטון או ראש ממשלה כמו טוני בלייר. הסטנדרט הוא לא מיוחד. יש פה צביעות נוראית. כל הנסיעות האלה אנשים לא טסו בצ'רטר הם לא נוסעים באוטובוסים ולא באכסניות נוער. כולל הצטרפות הרעייה - זה הסטנדרט.

"יש כאן צביעות בלתי רגילה וניסיון לפגוע בי. האמת תצא לאור. הדבר הכי נורא, שכדי לפגוע בי הם מטווחים ישר את אשתי בצורה איומה ולא הוגנת. כל התרעלה הזאת יוצאת. כמה עיתונאים כי הם באמת לא אוהבים אותי. על הכביסה – זה קשקוש".

"הדבר הכי נורא, זה שהיא מקבלת את כל התרעלה. בשעה שכל התרעלה הזאת יוצאת - אשתי, הרעייה שלי, שרה - היא פסיכולוגית לילדים והולכת לבתי ספר של ילדים נזקקים. האמהות אוהבות אותה וגם הילדים והיא והחברות והקולגות שלך לעבודה אומרים לה שרהל'ה, מה הם עושים לך, איך הם משחירים אותך".

"חבר'ה זה לא יעזור לכם - זה רשעות, זה צביעות - אני אשאר כאן עוד שנים רבות ואמשיך להנהיג את המדינה", הבטיח נתניהו.

התייחסות ראשונה למעצר אבו סיסי

"אבו סיסי הוא איש החמאס, הוא מוחזק במעצר בישראל, במעצר חוקי לפי כל הכללים", אמר נתניהו והוסיף: "אני לא רוצה להתייחס להקשר לגלעד שליט או להקשרים אחרים אלא רק יכול להגיד שהוא מסר מידע בעל ערך".

נתניהו נשאל על ידי הגולשת רוחי על הפעולות שנעשות לטובת גלעד שליט: "ישבתי עם רעייתי ואביבה ונועם שליט יותר מפעם אחת", אמר נתניהו. "כל אחד חושב זה הבן שלי, זה הילד שלי, אני בוודאי חושב את זה ואני רוצה להחזיר אותו ואנחנו עושים הרבה פעולות ורק מקצתן ידועות. חלק קטן. אנחנו פועלים כל הזמן ואין יום שלא פועלים".

"אנחנו עושים הרבה פעולות בעניינו של גלעד, רק מקצתן ידועות. אנחנו רוצים להחזיר אותו. איזו סיבה יכולה להיות לראש ממשלה לא לעשות צעד כל כך פופולארי, כולם ימחאו כפיים ביום הראשון. אבל התנאים שמבקש חמאס מופרזים. מתוך 450 מחבלים יש ארכי-רוצחים שרוצים להכניס ליהודה ושומרון, הם יהרגו באריאל ובתל אביב ובחיפה בירושלים וביישוב של רוחי. צריך להסתכל מהו מחיר סביר".

"אני מוכן לשחרר אותם לעזה, לתוניס אפילו ללוב. אני לא מוכן שיהרגו שוב מאות אזרחי ישראל. אני צריך להסתכל לרוחי בעיניים אם חלילה הבן שלה יהרג באוטובוס".

אלפי שאלות מ-90 מדינות

במסגרת המיזם המיוחד, הפנו אזרחים מ-90 מדינות הכל רחבי העולם כ-4,000 שאלות לראש ממשלת ישראל. בין הגולשים ששלחו שאלות - גם גולשים מאירן, תימן, סוריה ולבנון, דרך בוטסואנה גאנה וניגריה - ועד לאלסקה וסרי לנקה. ביחס לכמות האוכלוסייה, הפך נתניהו לשיאן השאלות שהופנו אליו, הרבה לפני ברק אובמה ודיוויד קמרון.

רוב השאלות שהופנו לנתניהו מחו"ל עסקו בסוגיה המדינית ובמצב במזרח התיכון, והן בעלות אופי נוקב ומרתק. דוגמה לכך היא שאלה שהעבירה חבורת צעירים אמריקניים, שפנו לראש ממשלת ישראל ואמרו: "האם אתה מוטרד מאפשרות של אינתיפאדה שלישית, ומה אתה חושב שניתן לעשות כדי למנוע אותה?".

גם לאזרחי ישראל היה הרבה מה לשאול את ראש הממשלה. אחת השאלות הגיעה מילדים בבאר שבע, על רקע המצב הביטחוני: "אנחנו מאוד מפחדים מהגראדים והקסאמים. יש לנו אחים והם מאוד פוחדים. רצינו לשאול למה צריך להתרוצץ כדי לרוץ למקלטים כשיש אזעקה?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגולשים מראיינים את נתניהו - פרויקט מיוחד:

הריאיון המלא עם ראש הממשלה

האם נתניהו יצא עם לבני לבירה?

איך אפשר לחיות מ-2,700 ש"ח בחודש?

סעדה לרה"מ: איך תחזיר את המוחות?