הלחץ עבד: פייסבוק מחקה את הקבוצה שקראה לאינתיפאדה שלישית

הדרישות הרבות ופנייתה הרשמית של הממשלה למייסד הרשת החברתית עשו את שלהן, והקבוצה שקראה לחדש את המאבק המזוין בישראל הוסרה. אלפי התומכים כבר הספיקו למצוא בית חדש, בקבוצה חדשה שהוקמה ברשת

הקבוצה בפייסבוק. עוקבים, לא סוגרים (חדשות 2)

אחרי אין ספור תלונות ולחץ גובר - נמחקה מפייסבוק הקבוצה שקראה לפתוח באינתיפאדה שלישית נגד ישראל בעוד כחודש וחצי. אחרי שבימים האחרונים פנתה ממשלת ישראל באופן רשמי למייסד הרשת החברתית, מרק צוקרברג, נענו בהנהלתה להסיר את הדף - שכלל הסתה לרצח יהודים וישראלים. למרות זאת, נראה שעדיין מוקדם לשמוח: ממשרד ההסברה והתפוצות נמסר כי מפעילי הקבוצה כבר הספיקו לפתוח דף חדש, שבו חברים מאות משתמשים.

במכתב לצוקרברג כתב לו שר ההסברה, יולי אדלשטיין: "אין ספק שאתה מודע לפוטנציאל העצום של האתר ללכד את ההמונים למען קידום מטרות טובות, ועל כך כולנו אסירי תודה. עם זאת, לאותה יכולת מתלווה חשש מפני נזק רב שעלול להיגרם, כמו במקרה של ההסתה הפרועה בעמוד המדובר".

אלא שלמרות זאת וחרף דרישות מצד רבים בארץ ובעולם לסגור את הקבוצה, לא מיהרו בפייסבוק למחוק אותה כליל ותחילה הסתפקו במעקב אחר המתרחש שם. בחברה אף הסבירו כי "סוגים שונים של אמירות והתבטאויות יכולים להוות מטרד עבור בני תרבויות, דתות ומדינות שונות או בעיניי מי שמחזיק באידיאולוגיה פוליטית מסוימת. זו כשלעצמה אינה סיבה לסגור את הקבוצה".

בפייסבוק הדגישו גם כי "אנו דוגלים במתן חופש ביטוי למשתמשי פייסבוק ואיננו נוהגים להתערב בתכנים באתר, בקבוצות השונות או בדפים המכוונים נגד מדינות, דתות, ישויות פוליטיות או אידיאולוגיות".

אחרי הסרת הקבוצה, בירך השר אדלשטיין על המהלך: "נוכחנו כי בימים האחרונים פייסבוק הפעילה בקרה על העמוד והסירה חלק מהתכנים. החדשות על כך שהעמוד הוסר מעידות כי בהתאם לרוח מכתבי, גם ראשי פייסבוק הבינו שהעמוד מהווה ניצול בוטה של חופש הביטוי לשם הסתה פרועה לפעולות אלימות".

נכון לרגע סגירתה, מנתה הקבוצה כבר יותר מ-300,000 חברים שהביעו תמיכה בפתיחת מאבק מזוין חדש נגד ישראל ב-15 במאי - "יום הנכבה" שבו מתאבלים הפלסטינים על תקומת המדינה.  בניגוד לפונים הרבים, ההסתה הפרועה בקבוצה לא הרשימה במיוחד את הנהלת פייסבוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק