מחקר חדש: "פייסבוק מדכא בני נוער"

מחקר חדש מאוניברסיטת שיקגו, ארה"ב, מראה את הצד השלילי של שימוש ברשת החברתית הפופולרית. מומחים טוענים ששימוש ממושך בפייסבוק עשוי להוביל לדיכאון בקרב בני הנוער ואף לפתח נטיות אובדניות. ההמלצה: הגברת המודעות בקרב הורים לילדים שעושים שימוש ברשת

פייסבוק. דיכאון - ואף התאבדות (חדשות 2)

הפייסבוק מדכא אתכם? אתם לא לבד. מחקר חדש קובע כי הרשת החברתית עשויה לפתח דיכאון בקרב בני הנוער. צוות רופאים בשיקגו מזהיר ששימוש ממושך באתר הפופולרי עלול לפתח נזקים בקרב צעירים ואף ליצור נטיות אובדניות.

הנזקים החמורים עלולים להיגרם לצעירים אשר גולשים בפייסבוק בצורה אובססיבית. מאז עלתה הרשת החברתית לאוויר, עלה משמעותית אחוז בני הנוער שלקו בדיכאון. עם זאת, אין למהר להסיק מסקנות חותכות מפני שהחוקרים עדיין חלוקים לגבי השאלה האם התופעה קשורה אכן לשימוש נרחב בפייסבוק או שמא מדובר בתופעה חברתית טבעית.

"לרשת החברתית ישנם היבטים שעלולים להפוך את החיים לבלתי נסבלים, בייחוד עבור בני נוער הסובלים מהערכה עצמית נמוכה", מסביר ד"ר אוקיף, מומחה לרפואת ילדים בבוסטון. "כשנער צעיר גולש באתר, הוא מוצא תמונות רבות של בני נוער אחרים שנראים לרוב מאושרים ומחויכים. אפילו אם המצב לא באמת משקף את המציאות, נערים חסרי ביטחון עשויים להרגיש קנאה ולהיכנס לדיכאון".

השימוש בפייסבוק יוצר "תחרות על הפופולריות בחברה"

לפי המחקר, החשיפה ל"אנשים מאושרים ומשגשגים" בפייסבוק עשויה להכאיב לנערים שאינם בטוחים בעצמם ולגרום להם להרגיש הרבה יותר רע מאשר הצפייה בנערים הפופולריים במסדרונות בית הספר ובמפגשים "פנים מול פנים" בחיים האמיתיים. החשיפה לרשת החברתית יוצרת מעין אשליה והקצנת המצב שבו לאחרים טוב וכיף יותר.

ניתן להגדיר את השימוש בפייסבוק כמעין "תחרות על פופולריות בחברה". כל נער מתחרה על מספר החברים שיש לו ומספר התמונות שבהם מתויג שמו, ועל כמות האירועים החברתיים שבהם לקח חלק. כמו כן, נערים רבים סופגים הערות פוגעות על גבי הפרופיל שלהם ובתמונות שבהם הם מופיעים, דבר שמחמיר את הפגיעה במצבם.

המומחים שביצעו את המחקר הוסיפו כי "ההורים צריכים להיות מודעים למצב ולהעלות את המודעות להטרדה מינית דרך הרשת החברתית בקרב ילדיהם". כמו כן, הטרדה דרך הרשת עלולה להוביל לדיכאון חמור - שמסתיים, לעיתים, בהתאבדות. רק לפני שבוע דווח על התאבדותה של נערה בת 15 ממסצ'וסטס לאחר שהוטרדה וספגה התעללות קשה באופן אישי באמצעות הפייסבוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק