מדענים: אין קשר בין הירח לצונאמי ביפן

ביום שבת מגיע הירח לנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ ב-18 השנים. לא מעט אנשים ראו בכך אות שמשהו רע עלול לקרות והזהירו מפני אסון טבע - כמו זה שהתרחש ביפן. אבל אנשי נאס"א ואסטרונומים בכירים מדגישים כי מדובר בצירוף מקרים בלבד ומתעקשים: "זה היה יום רגיל לחלוטין בכדור הארץ"

זה רק אור הירח? (חדשות 2)

מדענים ברחבי העולם דוחים לחלוטין את ההשערות לכך שרעידת האדמה החזקה ביפן וגלי הצונאמי בעקבותיה, קשורים לעובדה שהירח מגיע ביום שבת הקרובה לנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ ב-18 השנים האחרונות.

לאחר האסון שהביא למותם של אלפי בני אדם ולנזקים כבדים, נטען כי הרעש העוצמתי נגרם בשל תופעה שתיראה בשמיים בסוף השבוע הקרוב: ב-19 במרס יעמוד הירח במרחק של 356,578 קילומטרים מכדור הארץ - הנקודה הקרובה ביותר מאז 1993.
אך בעוד אסטרולוגים ואסטרונומים חובבים הזהירו מפני אסון אפשרי באותו השבוע, והצביעו על המקרה האחרון באי כראייה לכך שצדקו, מגיבים מדענים בנאס"א ובאוניברסיטאות יוקרתיות לדברים בביטול.

"אין כל קשר בין המיקום של הירח לרעידת האדמה ביפן", פוסק פול ווקר, מומחה בחברת מטארולוגיה. ווקר אומנם מציין כי הירח אכן משפיע על הגאות והשפל, אך מדגיש: "אין מתאם בין זה לבין תופעות מזג אוויר חריגות".

גם בנאס"א דוחים את ההשערות ואומרים כי בזמן הרעש היה הירח דווקא קרוב יותר לנקודה המרוחקת ביותר "כך שלמעשה ההשפעה הגרביטציונית (כוח המשיכה) הייתה קטנה מהממוצע". לסיכום מדגיש דייב וויליאמס, אסטרונום בסוכנות החלל: "זה היה יום רגיל לחלוטין בכדור הארץ".

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא

רעידת אדמה ביפן - כל העדכונים
הרגע שבו האדמה רעדה: כך זה נראה מבפנים
נחשול אדיר של מים: הצונאמי מכה ביפן
בעקבות רעש האדמה: סכנה לדליפה בכור גרעיני

עדיין לא יצרו קשר: ביפן מחפשים אחר ישראלים
גוגל הקימה שירות לאיתור נעדרים
עדות מיפן: "הבניין כולו רעד"
רעידות האדמה שפקדו את העולם בעשור האחרון

כיצד נוצר צונאמי?
רעידת אדמה בישראל - עניין של זמן
רגע אחרי רגע: תיעוד הצונאמי בתמונות

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק