מעשנים? הציפורניים יחזו את הסרטן

במשך 12 שנים עקבו חוקרים אמריקנים אחר מאות גברים ומצאו כי הסיכון לחלות של המעשנים מביניהם, שבציפורניהם המצהיבות נמצאו רמות ניקוטין גבוהות, גבוה פי 3 משל היתר. 10% מהם הם מעשנים פסיביים

רואים את זה בציפורניים (רויטרס)

העובדה שהסיגריות גורמות לסרטן מוכרת כבר שנים רבות, וגם הסכנה שנשקפת למי שסובל מעישון כפוי ידועה. אבל מסתבר שגם הציפורניים המצהיבות של המעשנים יכולות להוות אינדיקציה לנזק העצום שגורמת צריכת הניקוטין לגוף האדם.

ב"סאן" הבריטי הובאו היום ממצאיו של מחקר חדש, הקובעים כי באמצעות דגימות ציפורניים ובחינת רמת הניקוטין בהן, ניתן לחזות את הסיכון להתפתחות סרטן ריאות בהתאם לכמות החומר הממכר בסיגריות שנמצאת בהן. מהנתונים עלה כי הסיכוי לחלות בסרטן של אלו שבגופם נמצאה כמות גדולה של ניקוטין גבוה פי שלושה משל יתר האוכלוסייה.

את המחקר ערכו מומחים מאוניברסיטת סאן דייגו בקליפורניה. בין היתר, הוא גילה כי יותר מ-10 אחוזים מבין אלו שבציפורניהם אותרו כמויות ניקוטין גבוהות מעולם לא עישנו - לפחות לא מרצונם. הנתון הזה, לדברי החוקרים, מהווה הוכחה נוספת להשלכות הקטלניות שיש לעשן הסיגריות על אלו שנאלצים לנשום אותו בניגוד לרצונם.

הבדיקה התמקדה בציפורני בהונות הרגליים של משתתפי המחקר. עורכיו הסבירו כי דווקא העובדה שהן צומחות בקצב איטי בהרבה מזה של ציפורני הידיים יכולה להעיד על הנזקים שגורמת לטווח הארוך החשיפה לעשן הסיגריות.
 
במחקר השתתפו 850 גברים, שהמעקב אחריהם נערך לאורך 12 שנים. פרט לסיכון הגובר לחלות בסרטן, הצביעו הנתונים גם על כך שאלו שבציפורניהם אותרו רמות ניקוטין גבוהות חשופים יותר ללקות במחלות לב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק