להיט פלסטיני: אפליקציה סלולרית לעקיפת מחסומי צה"ל

נמצאה הדרך לחמוק מהפקקים בגדה. שירות חדש שפותח על ידי חברת FeAzma הפלסטינית מאפשר לנהגים לעדכן אחד את השני כשהם נתקלים במחסומים של צה"ל ולקבל הודעת SMS על מצב המחסומים במסלול נסיעתם ואפילו הצעה לדרכי נסיעה חלופיות

פלסטינים במחסום צה"ל, ארכיון (רויטרס)

חדש: אפליקצית סלולר שמתריעה על פקקים - הגרסה הפלסטינית. סטארט-אפ פלסטיני בשם FeAzma (מהמושג "מקום עמוס" בערבית) מציע פתרון שמתאים לקהל יעד שנוסע ברחבי יהודה ושומרון - התרעה על כבישים עמוסים בעקבות מחסומים של צה"ל. הטכנולוגיה אינה מבוססת מיקום כיוון שמרבית הפלסטינים אינם מחזיקים בטלפונים חכמים, אבל עיקרון הפעולה דומה לאפליקציות GPS קיימות.

בשירות של FeAzma הנהגים יכולים לעדכן על מחסומים שנקראים בדרכם, מה שהופך את השירות למעין רשת חברתית למחסומים בכבישים. השיתוף בין הנהגים מזכיר את הרעיון של אפליקצית waze הישראלית המאפשרת לנהגים לעדכן האחד את השני על המתרחש בדרכים שבהם הם נוהגים.

בישראל ובעולם ישנן אפליקציות סלולריות רבות שמחשבות עומסי תנועה ושולחות התרעות על מצלמות מהירות וניידות משטרה, אך הטכנולוגיה של האפליקציה החדשה עובדת מעט אחרת: הנהג המשתמש בשירות שולח הודעת SMS המכילה בתוכה את המידע על הדרך שבה הוא רוצה לנסוע, את נקודת המוצא ונקודת היעד. לאחר מכן, המשתמש מקבל הודעה הכוללת את מצב המחסומים בדרך המיועדת וגם הצעות לדרכים חלופיות, אם יש כאלה.

"הרעיון למוצר עלה בעקבות שיחה עם חברה, שאמרה שהיא לא יכולה לחשב את הזמן שייקח לה להגיע הביתה בגלל המחסומים הישראליים הקרובים לרמאללה", אומר ח'אמאם א-סאמארה, מייסד שותף של FeAzma. המוצר עובד באמצעות הודעת SMS רגילה, כך שכל טלפון יכול להשתמש בשירות, משום שרוב הפלסטינים לא מחזיקים בטלפונים חכמים".

א-סאמארה הציג את המוצר לאחרונה באירוע StartUp Weekend במרכז פרס לשלום, שנערך במשך שלושה ימים ליזמים ישראליים ופלסטיניים שמבקשים להציג רעיונות. "המוצר עדיין בפיתוח ויש עוד עבודה עד שנוכל להוציא אותו באופן רשמי", אומר א-סאמארה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק