שינה של דוב - עכשיו גם לבני אדם

שנת הדוב שתעזור לאסטרונאוטים להגיע למאדים: מדענים בארצות הברית שוקדים על פיתוח מצב שינה מיוחד לאסטרונאוטים. כמו דובים, שישנים במשך כל החורף, המדענים מקווים להאט את קצב חילוף החומרים של האסטרונאוטים כך שיוכלו לשרוד טיסות ארוכות ולתפקד כשיתעוררו

מסע לחלל - בזכות שינת הדובים (חדשות 2)

איך אפשר לשרוד מסע של מספר שנים לחלל בלי להשתגע? מדענים מאוניברסיטת סטנפורד שבארצות הברית חושבים שהם מצאו פיתרון - לישון אותו, בדומה לשנת החורף של הדובים.

גוף האדם אינו משתנה בקצב בו מתקדמת הטכנולוגיה. גם אם מסע לכוכבי לכת אחרים כמו מאדים יכול להיות אפרי מבחינה טכנית - גוף האדם הוא עדיין הבעיה. החוקרים מקווים שאם יגרמו לאסטרונאוטים לישון כמו דובים, הם גם יוכלו לשרוד את המסע.

"האסטרונאוטים יישנו כמו דובים"

דובים שחורים מאלסקה יכולים לישון במשך שבעה חודשים בשנה. במשך הזמן הזה הם לא שותים או אוכלים כלל. גם כשקצב פעימות הלב שלהם יורד ל-14 פעימות בדקה, ותהליך המטבוליזם שלהם מואט בצורה משמעותית, הם יכולים לשמור על הבריאות שלהם במשך הזמן הזה של חוסר הפעילות. הצלחת השיטה תאפשר לאסטרונאוטים לשרוד זמן ממושך יותר ולהצליח במשימותיהם המסובכות בחלל, כך נכתב בעיתון ה"גרדיאן" הבריטי.

"הצלחת המחקר עשויה לסייע בצמצום קצב חילוף החומרים, ובדרישות האנושיות לחמצן ברקמות האדם. באמצעות כך, ניתן יהיה להציל אפילו חיי אדם", הסביר קרייג הלר, יוזם המחקר.

"מאז ומתמיד חשבתי שבמסע למרחקים ארוכים כמו החלל, יהיה נחמד אם ניתן יהיה להכניס אנשים למצב של חילוף חומרים נמוך או לחילופין להשעות לכמה שעות את הנפש. זה אמנם נשמע כמו מדע בדיוני, אך אפשר להבין את ההיגיון", אומר הלר.

רוצים לקבל עדכוני חדשות נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק