"לא יודעים עד כמה מצרים מפותחת"

ד"ר חאלד איברהים הוא אחד מנציגיה של מצרים לתערוכת הסלולר הבינלאומית, שם מושך הביתן המצרי מבקרים רבים, שמתעניינים לראות אילו פיתוחים יצאו מהמדינה שניסתה לדכא את הסלולר והאינטרנט במהפכה, ובסוף הוכרעה באמצעותם

תערוכת הסלולר הבינלאומית בברצלונה נכנסה ליומה השלישי והביתן המצרי גרר תשומת לב רבה, בעיקר לאור התפקיד שהיה לתקשורת סלולרית ואינטרנטית במהפכה שהתרחשה במדינה. ד"ר חאלד איברהים הוא דובר הביתן המצרי בתערוכה, שהתמודד עם השיבושים בתקשורת ממקור ראשון.

"למעשה הצלחנו להתמודד עם המצב בדרך החיובית ביותר", אומר ד"ר איברהים, "ניסינו לתת לכל החברות במדינה בטחון בנוגע למה שקורה", הוא מסביר. "לחלק מהחברות יש עובדים עם אזרחות ממדינה אחרת, אז סייענו להם במהלך המהומות במדינה", דברי ד"ר איברהים.

לגבי ההפסקות בתקשורת במדינה במהלך המהפכה, סיפר דובר הביתן המצרי כי "הכל חזר לעבוד עכשיו ואפילו בזמן ההפגנות היו כמה חברות שלא ניזוקו בכלל", אמר, "החברות הללו הצליחו לתקשר אפילו בשיא ההפגנות מפני שהן מצאו לעצמן ערוצי תקשורת לוויינים או אלטרנטיבות אחרות". לדבריו, "אמנם זה לא היה אידאלי, אבל הייתי אומר שההפרעות היו מינימליות", דברי ד"ר איברהים.

כשנשאל על דעתו בנושא הטכנולוגיה הישראלית, אמר איברהים כי "אנשים יודעים שלישראל טכנולוגיה מפותחת", הסביר, "אבל מה שהרבה אנשים לא יודעים הוא שלמצרים יש טכנולוגיה מאוד מפותחת", אמר ד"ר איברהים. לדבריו, כ-300 אלף תלמידים מסיימים לימודים גבוהים בכל שנה במצרים, מתוכם הרבה מהנדסים. "הם מוכשרים מאוד", אומר ד"ר איברהים, "ואפילו הודו, מלכת מיקור החוץ של העולם החלה להפנות עבודה אלינו", דברי ד"ר איברהים.

הלהיט בתערוכה: הביתן המצרי

הפוליטיקה מגיעה גם לסלולר: נציגי הביתן המצרי בתערוכת הסלולר הגדולה בעולם שנערכת בימים אלו בברצלונה, החליטו להביא את בשורת המהפיכה שעוברת מצרים בימים אלו - גם לעשרות אלפי המבקרים הפוקדים את התערוכה.

בעלון מיוחד המחולק לנכנסי האולם בו מוצג הביתן המצרי, מתנוססת הכרזה ״הרם את ראשך למעלה, אתה מצרי״, בשפות הערבית והאנגלית, מעוטרת בתמונה של אדם המאופר בצבעי דגלה של מצרים. על צדו השני של העלון, פרוס לרוחב דגלה של מצרים.

הביתן המצרי מעורר עניין תקשורתי רב בקרב אלפי העיתונאים ועשרות אלפי המבקרים בתערוכה. הנציגים המצריים מוצאים עצמם מסבירים יותר על ההתרחשויות האחרונות במצרים, מאשר על המוצרים המוצגים בביתן. זאת, עד הגעת המצלמות. אל מול המצלמה לא מוכנים המצרים להתייחס לנושאים פוליטיים.

"עכשיו הכל יהיה שונה"

בראיון מיוחד שערכנו עם אחד מבכירי הנציגים המצרים בתערוכה, הוא מביע סיפוק רב מתוצאות ההפיכה במדינה, ואף מודה כי נטל חלק פעיל בהפגנות המיליונים בכיכר א-תחריר. ״עכשיו הכל יהיה שונה״, הוא אומר ומתחמק מלענות לשאלה מה גרם לחבלה הקשה בראשו החבוש. כששאלנו אותו אם כוחות הביטחון גרמו לכך בהפגנות, הוא רק מחייך במבוכה.

אותו בכיר ציין עוד, כי תושבי מצרים סבלו קשות מהפגיעה ברשתות הסלולר במהלך ימי ההפגנות, אך מדגיש: ״ביום שבו חזרו רשתות הסלולר לפעול, מיליוני המפגינים שסימסו ושוחחו אחד עם השני בכיכר, החזירו תוך שעות את כל ההפסדים של חברות הסלולר מימי השיבושים״.

בכיר הנציגים בביתן המצרי הגיע אמש לביקור קצר בביתן הישראלי והתחבק עם מנכ״ל מכון הייצוא הישראלי אבי חפץ. הבכיר הגיע עם דגל מצרים בידו והתעניין על הנעשה בביתן הישראלי. ביקור גומלין צפוי בהמשך היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק