מחקר: הנמלים ישפרו את מהירות הרשת

חוקרים אוסטרלים שעקבו אחר התנהגות הנמלים ודרכיהן לפתור בעיות מקווים לפתור באמצעותן בעיות תוכנה ותקשורת. החוקרים מנסים לאמץ את השיטות בהן מחפשות הנמלים אוכל - ולהשליכן על פתרונות תוכנה וייעול תעשיית האדם

לך אל הנמלה, עצל (AP)

לך אל הנמלה, עצל: האם הדרך בה פותרות הנמלים את בעיותיהן תסייע לפתור בעיות תוכנה ותקשורת? מחקר חדש באוסטרליה, שעיקריו מפורסמים הבוקר בעיתון "הארץ", מעלה כי הפעילות הדינמית של הנמלים יכולה לתרום באופן משמעותי לאלגוריתמים ולייעול תעשיות האדם.

במסגרת המחקר, שנערך באוניברסיטת סידני באוסטרליה, בנו החוקרים מבוך אליו הוכנסו 12 מושבות של נמלים. ניתנה להן שעה להגיע למזון שניצב בצדו השני של המבוך, כשבאפשרותן 32,768 דרכים לעשות זאת.

"ללמוד כיצד לבנות מערכות"

על בסיס תגובות הנמלים במבוך, ש-83% מהן הגיעו למזון בדרך הקצרה ביותר בתוך שעה, מנסים כעת בהנדסת אנוש לייעל מנגנוני חיפוש באינטרנט ותוכנות. הנמלים אף הצליחו למצוא פתרונות יצירתיים שקיצרו משמעותית את זמן השהייה במבוך - גם אם נחסמה בפניהן הדרך באחד מקטעי המבוך.

"עלינו ללמוד מכך כיצד לבנות מערכות, שבהן סוכנים פשוטים מפעילים אלגוריתמים עם אינטראקציה פשוטה, שמובילה אותנו להתנהגות הגלובלית הרצויה", אמר בתגובה לממצי המחקר פרופסור אלפרד ברוקשטיין, המפתח אלגוריתמים בהשראת נמלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק