נשבר לכם הגב? בנו לכם גב חדש

רבים מאיתנו חשבו שכאבי הגב כבר לא יעברו לעולם. עד היום, הרופאים נהגו להציע ניתוח שתוצאותיו היו זמניות. מחקר שערכו מדענים משוודיה בתאי גזע מביא עמו בשורה חדשה: במקום לנתח ולסכן את החולה, ניתן יהיה לגדל חוליות פגועות מחדש

האם הגיע הקץ לכאבים? (ה"סאן")

סובלים מכאבי גב? יש לנו בשורות טובות בשבילכם: טיפול מהפכני יאפשר לחולים לגדל חוט שידרה חדש. מדענים טוענים שמצאו את הדרך להפסיק את הסבל שנגרם כתוצאה מחיכוך של חוליות הגב.

רבים מאיתנו מכירים את הכאב המעיק שנגרם כתוצאה מהפגיעה בחוליות. עד היום הרופאים לא הצליחו למצוא פתרון טוב לבעיה, ונהגו לשלוח את החולה לניתוח. אלא שהטיפול בחדר הניתוח הסתיים לעתים קרובות מדי ללא תוצאות ואף הותיר את החולה בכיסא גלגלים.

אך כעת נראה שיש אלטרנטיבה נוספת: טכניקת ריפוי חדשה שמבוססת על תאי גזע, יכולה לסייע לחוליות להחלים. המדענים עדיין לא הצליחו להבין את דרך הפעולה של התאים, אך באמצעות אותם תאי הגזע, ניתן לבנות מחדש רקמות או עצמות שניזוקו.

טיפול פשוט בהרבה ולא מסוכן

המדענים, שערכו את המחקר באוניברסיטת גטנבורג שבשוודיה, גילו שבקצה החוליות קיים מבנה דומה לתאי הגזע. בשלב זה הניסוי נערך רק על בעלי חיים, אך התוצאות מעודדות: החיות הצליחו לשקם את החוליות שניזוקו וכעת המדענים מקווים שהתהליך יצליח גם בקרב חוט השדרה האנושי.

"זה ידוע שעד עכשיו איש לא ידע כיצד לרפא את הבעיות האלה", אמרה החוקרת הראשית הלנה בארטו הנריקסון בגאווה. "המחקר שלנו מוכיח שניתן לרפא את הבעיות בחוליות הגב מבלי להעמיד את החולה, או את בריאותו בסכנה".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק