כך תיראה החשיפה ב"וויקיליקס": 260 אלף מסמכים - בירושלים חוששים

החשיפה הגדולה של אתר "ויקיליקס" תיערך ב-23:30 שעון ישראל – כך מדווח השבועון הגרמני "דר-שפיגל", שקיבל מראש את המסמכים שייחשפו. 260 אלף מסמכים יפורסמו

פרטים חדשים על החשיפה הגדולה, הצפויה הלילה באתר האינטרנט "ויקיליקס": השבועון הגרמני "דר-שפיגל", שקיבל מראש את המסמכים החדשים יחד עם עוד ארבעה עיתונים ברחבי העולם, פרסם הבוקר נתונים מהמסמכים - המעידים ולו במעט על ההדלפה הגדולה שצפויה. זמן קצר לאחר הפרסום - הוסרה הידיעה עם הפרטים המלאים מאתר האינטרנט של העיתון.

החל מ-23:30: משדר מיוחד בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט, עם חשיפת המסמכים החדשים

על פי הדיווח בעיתון, פרסום החשיפה צפוי להיערך הלילה בשעה 23:30 שעון ישראל. היא תכלול כמעט 260 אלף מסמכים, מרביתם המכריע מברקים שהועברו בין מדינות. המידע הישן ביותר יפורסם משנת 1966, אם כי 9,000 מהמסמכים נכתבו בחודשים ינואר-פברואר. מרבית המסמכים שיפורסמו הם משנת 2004 והלאה.

רוצים לקבל עדכונים חיים מיד עם חשיפת המסמכים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בעניין מידת סיווגם של המסמכים - הרי שבניגוד לדיווחים קודם לכן, רק חלק מצומצם מאוד מהם מוגדר "סודי". יתר המסמכים מסווגים כ"חסויים", ו"בלתי מסווגים".

המידע המוקדם הגיע גם לעיתונים "הגרדיאן" הבריטי, "ניו יורק טיימס", "לה-מונד" הצרפתי, ו-"אל-פיאס" הספרדי. בעקבות המידע, החלה תחרות ברשתות החברתיות של העיתונים, במסגרתה קראו העורכים לגולשים לצפות בכל המידע - רק באתרי האינטרנט שלהם.

כוננות ספיגה במערב

לקראת ההדלפה, יצרו גורמים בכירים בוושינגטון קשר עם עמיתיהם בירושלים והזהירו אותם מפני החשיפה הצפויה של שלושה מיליון מסמכים שאמורים להתפרסם בעין לעיני כל על ידי צוות האתר, ככל הנראה כבר היום.

באתר ההדלפות מבטיחים כי המסמכים יוכיחו "מה באמת חושבת ארה"ב על ידידותיה ושותפותיה בעולם" - הבטחה המעוררת דאגה רבה בבית הלבן שם הודו כי הם מפחדים ממתיחות שעשויה להיווצר בין הסגל הדיפלומטי של ארה"ב לבין עמיתיהם בכל מקום בו הם פועלים.

לצד ישראל, הזהירה בסוף השבוע ארה"ב גם את בכירי הממשל באנגליה מפני דליפה משמעותית של תכתובות שנעשו דרך השגרירות האמריקנית בלונדון. כמו כן הוזהרו בכירים באוסטרליה, קנדה, דנמרק ונורווגיה מפני חשיפת תכתובות מסווגות שלהן.

בין המסמכים: פרופיל אופיים של נתניהו וברק

על פי הדיווחים ברחבי העולם, המידע שיפורסם עשוי לכלול מידע ביטחוני רגיש הנוגע בין היתר למשא ומתן עם הפלסטינים שלא עשוי היה להיחשף לעיניים זרות. אבל מביכה מכך, כנראה, תהיה חשיפת תכתובת פנימית של גורמים בארה"ב הדנה בפרופיל אופיים של ראש הממשלה נתניהו ושל שר הביטחון ברק. בנוסף, צפויים להתפרסם פרוטוקולים של פגישות בין גורמי צבא אמריקניים לעמיתיהם הישראלים וכן פגישות בין ארגוני הביטחון האמריקנים לבכירים במוסד.

מרבית המסמכים שייחשפו, על פי ההערכות, הם מסמכים בסיווג "שמור" ולא "סודי ביותר". במקביל, דווח בסוף השבוע בעיתון "אל-חייאת" הרואה אור בלונדון, כי בין המסמכים שיפורסמו מצויים גם מסמכים המצביעים באופן ברור על מעורבות של ממשלת טורקיה בפעילות ארגון הטרור אל-קעידה נגד כוחות אמריקניים. דיווחים אלה לא קיבלו עדיין אישור רשמי מאף גורם הבקיא באופי החומרים שהודלפו למנהלי האתר.