לקראת החשיפה הגדולה של "ויקיליקס": כוננות ספיגה בירושלים

אחרי ניסיון של הרגע האחרון לרכך את עמדותיהן של בעלות בריתה, מתכוננים היום בארצות הברית לחשיפה הגדולה של אתר "ויקיליקס". בין המסמכים שצפויים להתפרסם: כתובות מסווגות עם ישראל שעשויות להסב נזק. עוד צפוי: מסמך המצביע על כך שטורקיה סייעה לפעילות אל-קעידה בעירק

האם אתר ההדלפות "ויקיליקס" יגרום למבוכה רבתי בקרב הצמרת הביטחונית בישראל? גורמים בכירים בוושינגטון יצרו בסוף השבוע קשר עם עמיתיהם בירושלים והזהירו אותם מפני החשיפה הצפויה של שלושה מיליון מסמכים שאמורים להתפרסם בעין לעיני כל על ידי צוות האתר, ככל הנראה כבר היום.

באתר ההדלפות מבטיחים כי המסמכים יוכיחו "מה באמת חושבת ארה"ב על ידידותיה ושותפותיה בעולם" - הבטחה המעוררת דאגה רבה בבית הלבן שם הודו כי הם מפחדים ממתיחות שעשויה להיווצר בין הסגל הדיפלומטי של ארה"ב לבין עמיתיהם בכל מקום בו הם פועלים.

לצד ישראל, הזהירה בסוף השבוע ארה"ב גם את בכירי הממשל באנגליה מפני דליפה משמעותית של תכתובות שנעשו דרך השגרירות האמריקנית בלונדון. כמו כן הוזהרו בכירים באוסטרליה, קנדה, דנמרק ונורווגיה מפני חשיפת תכתובות מסווגות שלהן.

בין המסמכים: פרופיל אופיים של נתניהו וברק

על פי הדיווחים ברחבי העולם, המידע שיפורסם עשוי לכלול מידע ביטחוני רגיש הנוגע בין היתר למשא ומתן עם הפלסטינים שלא עשוי היה להיחשף לעיניים זרות. אבל מביכה מכך, כנראה, תהיה חשיפת תכתובת פנימית של גורמים בארה"ב הדנה בפרופיל אופיים של ראש הממשלה נתניהו ושל שר הביטחון ברק. בנוסף, צפויים להתפרסם פרוטוקולים של פגישות בין גורמי צבא אמריקניים לעמיתיהם הישראלים וכן פגישות בין ארגוני הביטחון האמריקנים לבכירים במוסד.

מרבית המסמכים שייחשפו, על פי ההערכות, הם מסמכים בסיווג "שמור" ולא "סודי ביותר". במקביל, דווח בסוף השבוע בעיתון "אל-חייאת" הרואה אור בלונדון, כי בין המסמכים שיפורסמו מצויים גם מסמכים המצביעים באופן ברור על מעורבות של ממשלת טורקיה בפעילות ארגון הטרור אל-קעידה נגד כוחות אמריקניים. דיווחים אלה לא קיבלו עדיין אישור רשמי מאף גורם הבקיא באופי החומרים שהודלפו למנהלי האתר.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק