חשש: וירוס התולעת הקטלני יפגע במערב

מומחי אבטחה מעריכים כי וירוס המחשבים שתקף את מחשבי תכנית הגרעין הגיע לידי גורמי טרור וגורמים פליליים - ועלול לפגוע כעת במדינות המערב. הווירוס מסוגל לשמש לתקיפה ואף הפלה של תשתיות אזרחיות, שבלעדיהן המדינות עלולות לקרוס. בישראל מנסים להתגונן מפני מתקפת הווירוס

אחד החששות הגדולים במערב עלול להתגשם: וירוס המחשבים "סטוקסנט", שתקף את תכנית הגרעין האירנית והצליח לעצור אותה נמכר בימים אלה בשוק השחור והגיע, ככל הנראה, לידיהם של טרוריסטים או גורמים פליליים ברחבי העולם.

הווירוס מסוגל לשמש לתקיפה ואף הפלה של תשתיות אזרחיות, שבלעדיהן מדינות במערב עלולות לקרוס. בעולם ובישראל משקיעים בשנים האחרונות מאמצים כדי להגן על תשתיות שעלולות ליפול קורבן למתקפה שכזו - ובהן אנרגיה, חשמל, בריאות, תחבורה ואפילו כספים. מומחי אבטחה בעולם מודאגים מאוד מהתרחיש, ומכנים אותו "סרט אימה שעלול להתגשם".

דוח: אירן עצרה את תכנית הגרעין שלה

במקביל, חשף השבוע דוח מיוחד של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כי אירן עצרה במפתיע את תוכנית הגרעין שלה והפסיקה את העשרת האורניום. הערכה היא כי תקלה טכנית הביאה להפסקת החימוש הגרעיני - ככל הנראה כתוצאה מהווירוס "סטוקסנט".

נציגי הסוכנות לא פירטו על הסיבה שגרמה לעצירת פעולות העשרת האורניום במהלך החודש האחרון, אך דיפלומטים מערביים אמרו בתגובה לדוח כי "כשלים טכנים" הם אלה שגרמו לכך. בנוסף מעריכים בסבא"א כי הפסקת הפעילות במתקני הגרעין האטה את קצב החימוש של המדינה.

עד כה יוצרו 3.18 טון של אורניום מועשר

בחודשים האחרונים פורסם כי סוכנויות ביון מערביות ניסו לחדור לכורים הגרעיניים של אירן ולשבש את עבודתם, אך לא ברור אם לתוכניות אלה קשר להקפאת תכנית הגרעין.

הדוח, שנחשב בתחילה כסודי עד שהודלף לסוכנות הידיעות "רויטרס", מצביע על שביעות רצון גדולה בסוכנות לאנרגיה אטומית מעצירת ההתקדמות הגרעינית באירן. עם זאת, מזהירים גורמים בסוכנות כי טהרן הצליחה לייצר עד כה 3.18 טונות של אורניום מועשר - כמות המספיקה לחימושן של לפחות שתי פצצות גרעיניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על תכנית הגרעין באירן? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק