תגלית: היקום בראשיתו היה נוזל

ניסוי שערכו באתר מאיץ החלקיקים בשוויץ העלה תוצאות ביניים מעניינות במיוחד. על פי התוצאות, מיד לאחר המפץ הגדול היקום היה נוזל בטמפרטורה גבוהה - ולא נוצר כגז כפי שסברו עד היום. "אלה תוצאות מפתיעות ומרגשות, אבל יש לנו עוד הרבה עבודה", אמרו באתר הניסוי

מאיץ החלקיקים של צרן (רויטרס)

אולי הפעם נוכל לקבל תשובה איך נראה העולם מיד לאחר המפץ הגדול: אחרי עשרות מחקרים שנערכו בנושא ראשיתו של היקום, הגיעו המדענים שעובדים במתקן מאיץ החלקיקים בצרן, שוויץ, למסקנה כי המפץ הגדול יצר נוזל סמיך ולוהט - בטמפרטורה של כ-10 מיליארד מעלות.

עד כה סברו פיזיקאים כי המפץ הגדול יצר גזים שהתאחדו לחומר, אבל התגלית המרעישה הצליחה לרסק את הממצאים הללו. "קיבלנו נוזל סמיך ודביק של חלקיקים", אומרים המדענים שמנסים ליצור "מפץ גדול" בצורה מלאכותית. "משם התפתחו הגלקסיות שמקיפות אותנו היום", הסבירו.

באתר מאיץ החלקיקים בצרן לא מסתירים את ההתרגשות מהתוצאות המהפכניות, אבל המדענים יודעים שיש להם עוד עבודת מחקר רבה לעשות כדי להגיע למסקנות חותכות.

"אנחנו צריכים לבצע עוד הרבה מאוד בדיקות ולהקדיש עוד מחשבה כדי להבין את תוצאות הניסוי", אמר ד"ר דיוויד אוונס מאוניברסיטת בירמינגהאם האנגלית, אחד המדענים הבכירים באתר. "אבל אנחנו יודעים שהתוצאות שקיבלנו - מרתקות".