מחקר בבריטניה: בני אדם יכולים לחזות את העתיד

מתברר שבני אדם ניחנו ביכולת המבוקשת ביותר בעולם, כך מעלה מחקר בריטי שצפוי להכות גלים בקהילה המדעית. במסגרת סדרה של 9 ניסויים עלו שורה של ממצאים שמעלים כי הנחקרים הצליחו "לחזות" מה יקרה בעתיד. גורמים בקהילה המדעית, כצפוי, מתייחסים בזלזול לממצאים, אבל לא מצליחים להפריך אותם, בינתיים

כנראה שמעולם לא היינו זקוקים לזה (Shutterstock)

מחקר חדש שנערך בבריטניה ועתיד להתפרסם בקרוב באחד מכתבי העת המובילים במדעי החברה "מוכיח" - לבני אדם יש את היכולת לגלות את העתיד. מאחורי המחקר עומד פרופ' דריל בם, חוקר בתחום הפסיכולוגיה החברתית, הפיזיקה וגם קוסם במשרה חלקית.

מסקנותיו של בם התבססו על סדרה של תשעה ניסויים שערך. במסגרת אחד מהם התבקשו הסטודנטים לשנן מספר מילים כדי לבדוק את היכולת שלהם לזכור. מאוחר יותר נמצא, באופן די מפתיע, כי המילים שהסטודנטים הצליחו לזכור יותר מאחרות היו למעשה אותן מילים שהם התבקשו לעשות בהן שימוש בניסוי מאוחר יותר - זאת מבלי שהדבר תואם עמם מראש.

בניסוי נוסף, מפתיע לא פחות, הוצגו בפני הסטודנטים שני וילונות, כאשר רק מאחורי אחד מהם נמצאת תמונה אירוטית. הסטודנטים התבקשו "לנחש" מבעד לאיזה וילון נמצאת התמונה האירוטית, ובניסוי נמצא כי הם הצליחו לעשות זאת באחוזים הרבה יותר גבוהים מאשר אלו שניתן להסביר במסגרת מקריות.

האם המדע יצליח לשחזר את הניסוי?

עורך המחקר מספר שכל תשעת הניסויים, למעט אחד, תומכים בהשערות לגבי גילוי העתיד. לדבריו, הסיכוי להצלחה מקרית של שמונת הניסויים, שכללו למעלה מ-1,000 נחקרים, הוא אחד ל-74 מיליארד. בם אף קרא לקהילה המדעית לגלות יותר פתיחות מה שנחשב כיום כבלתי נורמלי ולא טבעי.

כצפוי, לסדרת המחקרים של בם קמו מתנגדים רבים שטוענים שממצאיו לא הגיוניים. "דעתי האישית היא שמדובר בשטויות מוחלטות", אמר יואכים קרוגר, פסיכולוג אמריקני. עם זאת, הודה קרוגר, הוא לא הצליח לאתר כשלים באופן עריכת הניסוי.

כעת, קורא בם לקהילה המדעית לנסות ולשחזר את הניסויים שלו, כדי להיווכח שמסקנותיו נכונות. עכשיו עולה שאלה חשובה: האם קריאתו של בם לקהילה המדעית נובעת מכך שהוא הצליח לחזות את העתיד שהניסויים יצליחו לחזור על עצמם?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק