נאס"א: ניישב את מאדים ב-2030

סופרי מדע בדיוני מפנטזים על יישובים אנושיים בפלנטות רחוקות כבר עשורים, ועכשיו בנאס"א מעבירים את הפנטזיה למציאות. הסוכנות מגייסת מתנדבים שייצאו למסע בכיוון אחד למאדים כדי להיות כוח החלוץ להקמת מושבה אנושית בשנת 2030. "נוכל לפתור כך בעיות מדעיות, חברתיות ופוליטיות בעולם שלנו", אמר מרכז הפרויקט בסוכנות

התיישבות על כוכב אחר (ה"סאן")

מושבה אנושית על מאדים? מדעני חלל מתכננים לשלוח לכוכב טיסה של פעם בחיים, בני אדם שייצאו למאדים - כדי להישאר שם. בני המזל שיצאו למסע בין הכוכבים יטוסו לכוכב השכן כדי להוות כוח חלוץ שיקים מושבה אנושית על הכוכב האדום, או על אחד מירחיו.

את המיזם השאפתני מובילה לא אחרת מאשר סוכנות החלל האמריקנית נאס"א ומרכז אותו פיט וורדן, מדען שעומד בראש אחת מחטיבות המחקר של הסוכנות המובילה. נכון לעכשיו, הקצתה נאס"א לפרויקט יותר ממיליון דולרים רק לשלב התכנון. אחרי שזה יסתיים, בניגוד למאמר הקלישאה - השמיים הם באמת הגבול.

וורדן כבר יצר קשרים עם גופים כמו ענקית המחשבים גוגל, כדי לגייס עוד תקציב להגשמת החלום. הוא טוען שהקמת יישוב על המאדים תעלה לאנושות תשעה מיליארד דולרים, יקר לפי דעתו של המומחה - אבל בהחלט אפשרי. "תכניות החלל האנושיות עכשיו מתרכזות בניסיון ליישב עולמות אחרים", אמר וורדן לכתב המגזין "סיינס" האמריקני.

משלחת ראשונה ב-2030

בנאס"א מקווים לשלוח צוות של אסטרונאוטים חלוצים ליישוב מאדים ב-2030. המסע לכוכב האדום יימשך, על פי התכנית, שישה עד תשעה חודשים. החלוצים ייצאו לכוכב בידיעה שהם לא ישובו הביתה - אף פעם.

בסוכנות החלל האמריקנית ובסוכנויות אחרות ברחבי העולם טוענים שכבר היום יש בידנו טכנולוגיה כדי ליישב כוכבים. לדבריה, יוזמה כזו עשויה לפתור בעיות על פני הכוכב מכמה סיבות: "נוכל לפתור כך בעיות מדעיות, חברתיות ופוליטיות", אמר וורדן. "הקמת מושבות אנושיות תיאלץ את המדינות לשתף פעולה, היא תחזיר את רוח האחדות ואת רוח הסקרנות לנפשו ההרפתקנית של האדם".

בנאס"א נהנים להשוות בין החלוצים שיצאו למסע לבין אלו שהגיעו ליישב את העולם החדש בסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19. בשני המקרים מדובר בחלוצים שיצאו למסע בכיוון אחד, למציאות מסוכנת ולא נודעת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי היקום? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק