גרמניה מודה: אנחנו אחראים לתולעת

לא פעולה של המוסד הישראלי ולא מתקפה של האקרים אמריקנים: חברת ההנדסה סימנס הודתה כי היא זו שעומדת מאחורי הווירוס שפגע במחשבי הכור האירני. על פי הדיווח בעיתונות הגרמנית, הפעולה נעשתה בטעות. באירן הודו היום: מדובר במתקפה של ממש

חודשיים עד תיקון התקלה בכור (חדשות 2)

למרות החשד והרמיזות לפיהן המוסד הישראלי הוא שאחראי למתקפה הממוחשבת על הכור האירני, נראה שחברה גרמנית היא זו שעומדת מאחורי הפעולה, כך עולה מדיווח בעיתון הגרמני Sueddeutsche Zeitung.

על פי הדיווח באתר גלובס, חברת סימנס הגרמנית הודתה כי היא זו שהחדירה את התולעת למחשבי הכור הגרעיני בבושהר שבאירן - אותה תולעת שפגעה במערכות המחשוב והביאה לדחיית הפעלת הכור.

התולעת, שזכתה לשם סטקנסנט, פגעה במחשבי הכור ודיווחים שונים ייחסו למוסד הישראלי מעורבות בהחדרתה. אולם, לפי הדיווח בגרמניה, חברת ההנדסה הגרמנית הודתה כי היא זו שעמדה מאחורי החדרת התולעת , אך לדבריה לא עשתה זאת בכוונה. כמו כן צוין שחברות אחרות בעולם, כולל 15 חברות בגרמניה עצמה, נפגעו מהתולעת בעקבות שימוש בתוכנות של סימנס.

ההדבקה בתולעת החלה לפני כחודש, אולם סימנס מסרה כי הווירוס כבר לא גורם לבעיות. כמו כן, החברה מסרה כי הצליחה לבודד את הווירוס ועל ידי כך תוכל לבדוק מה מקורו. "הבדיקות שלנו טרם הביאו למסקנות חד משמעיות באשר למקור הווירוס", מסרה סימנס. התולעת, יש לציין, פגעה במדינות אינדונזיה, הודו, ארה"ב, אוסטרליה, בריטניה, מלזיה ופקיסטן.

אירן מודה לראשונה: אנחנו תחת מתקפה

מוקדם יותר הודו האירנים לראשונה כי פרשת התולעת היא מתקפה גדולה שעוד לא הייתה כמותה. הדברים נאמרו היום על ידי שר המודיעין האירני חיידר מוסלחי שהוסיף ואמר כי מספר חשודים נעצרו בפרשה, ואף לא היסס להאשים את אלו ששלחו, לטענתו, את התוקפים - ארצות הברית וישראל, אותן הוא מגדיר כ"כוחות היהירות הבינלאומית".

לדברי שר המודיעין האירני, החשודים שנעצרו היום מעורבים בהטמעת התולעת במערכת המחשבים, באופן שפגע ושיתק את הכור הגרעיני בבושהר. אם עד עכשיו ניסו באירן לטעון שמדובר בסך הכל במחשבים בודדים, היום לראשונה כללה ההודאה כי מדובר במתקפה כוללת.

בימים אלו עומלים מומחי המחשבים באירן לנקות את המחשבים שנפגעו ולטרפד מתקפות עתידיות. עם זאת, טוען שר המודיעין האירני, צפוי התהליך לקחת עוד זמן רב - לפחות עוד חודש או חודשיים כדי להרגיע את המערכת ולהחזיר אותה לשגרה.

 אירן הודיעה: עצרנו מספר "מרגלי אינטרנט"

"מדובר במרגלי גרעין. מנענו מהאויב לבצע פעולה הרסנית", צוטט מוסלחי בסוכנויות הידיעות. עם זאת, סירב מוסלחי לציין כמה בני אדם נעצרו, מתי והאם מדובר באזרחים אירנים או לא. "סוכני המודיעין שלנו חשפו את הפעילות של כוחות המערב באינטרנט", אמר. "יש לנו שלל אמצעים להיאבק בהם".

"אני יכול להבטיח לכל תושבי אירן כי גופי המודיעין שלנו סיימו לפתח מערכת פיקוח על הפעילות באינטרנט, שלא תאפשר הדלפה או פגיעה בתכנית הגרעין ובפעילות הגרעינית של המדינה שלנו", הוסיף מוסלחי. "מאז ומעולם התמודדנו עם פעילות כזו של סוכנויות ריגול. מספר מרגלים כבר נעצרו".

בסוף השבוע ניסו מומחי מחשבים וטכנולוגיה לקשור את ישראל למתקפה הטכנולוגית על מתקני הגרעין באירן. ב"ניו יורק טיימס" נטען כי שמו של אחד הקבצים של ווירוס התולעת "סטוקסנט" מכיל את השם "מירטוס" שפירושו צמח ההדס.

לטענת המומחים השם הדס מייצג את המלכה אסתר הידועה גם בשם הדסה. הסיפור התנ"כי של מגילת אסתר מגולל את סיפור ניסיון השמדתם והצלתם של יהודי ממלכת פרס. מכאן טוענים החוקרים ששם הקובץ הוא בעצם רמז למעורבות ישראלית במתקפה על הכור בבושהר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החדירה למחשבים האירניים - סיקור מיוחד:

"זוהי יחידת התולעים של צה"ל"

גם מערכות מחשב בישראל הותקפו

"המטרה: שיבוש המכ"ם האירני"

באירן מעריכים: הווירוס פגע בכור

האם ישראל פרצה למחשבי הכור באירן?

תולעת מחשבים נגד הכור האירני