אירן מודה היום לראשונה: אנחנו תחת מתקפת מחשבים גדולה

התפתחות דרמטית בפרשת התולעת שמשתקת את הכור הגרעיני האירני בבושהר: שר המודיעין האירני הודה היום לראשונה כי המדינה נתונה תחת מתקפה חסרת תקדים בהיקפה, וכי לא מדובר רק ב"כמה מחשבים בודדים". כמה זמן ייקח לאירנים לתקן את התקלה? לפחות עוד חודשיים

בפעם הראשונה מאז שהסתבכו עם וירוס התולעת, האירנים מודים שהם תחת מתקפה גדולה שעוד לא הייתה כמותה.

הדברים נאמרו היום על ידי שר המודיעין האירני חיידר מוסלחי שהוסיף ואמר כי מספר חשודים נעצרו בפרשה, ואף לא היסס להאשים את אלו ששלחו, לטענתו, את התוקפים - ארצות הברית וישראל, אותן הוא מגדיר כ"כוחות היהירות הבינלאומית".

לדברי שר המודיעין האירני, החשודים שנעצרו היום מעורבים בהטמעת התולעת במערכת המחשבים, באופן שפגע ושיתק את הכור הגרעיני בבושהר. אם עד עכשיו ניסו באירן לטעון שמדובר בסך הכל במחשבים בודדים, היום לראשונה כללה ההודאה כי מדובר במתקפה כוללת.

בימים אלו עומלים מומחי המחשבים באירן לנקות את המחשבים שנפגעו ולטרפד מתקפות עתידיות. עם זאת, טוען שר המודיעין האירני, צפוי התהליך לקחת עוד זמן רב - לפחות עוד חודש או חודשיים כדי להרגיע את המערכת ולהחזיר אותה לשגרה.

 אירן הודיעה: עצרנו מספר "מרגלי אינטרנט"

"מדובר במרגלי גרעין. מנענו מהאויב לבצע פעולה הרסנית", צוטט מוסלחי בסוכנויות הידיעות. עם זאת, סירב מוסלחי לציין כמה בני אדם נעצרו, מתי והאם מדובר באזרחים אירנים או לא. "סוכני המודיעין שלנו חשפו את הפעילות של כוחות המערב באינטרנט", אמר. "יש לנו שלל אמצעים להיאבק בהם".

"אני יכול להבטיח לכל תושבי אירן כי גופי המודיעין שלנו סיימו לפתח מערכת פיקוח על הפעילות באינטרנט, שלא תאפשר הדלפה או פגיעה בתכנית הגרעין ובפעילות הגרעינית של המדינה שלנו", הוסיף מוסלחי. "מאז ומעולם התמודדנו עם פעילות כזו של סוכנויות ריגול. מספר מרגלים כבר נעצרו".

בסוף השבוע ניסו מומחי מחשבים וטכנולוגיה לקשור את ישראל למתקפה הטכנולוגית על מתקני הגרעין באירן. ב"ניו יורק טיימס" נטען כי שמו של אחד הקבצים של ווירוס התולעת "סטוקסנט" מכיל את השם "מירטוס" שפירושו צמח ההדס.

לטענת המומחים השם הדס מייצג את המלכה אסתר הידועה גם בשם הדסה. הסיפור התנ"כי של מגילת אסתר מגולל את סיפור ניסיון השמדתם והצלתם של יהודי ממלכת פרס. מכאן טוענים החוקרים ששם הקובץ הוא בעצם רמז למעורבות ישראלית במתקפה על הכור בבושהר.

מומחים: "סטוקסנט" החל את דרכו על דיסק און-קי

מומחי מחשבים מכל העולם מאמינים שווירוס התולעת "סטוקסנט" התחיל את דרכו ב"דיסק און קי" והכה לראשונה ביוני 2009, אך תחילה איש לא הבחין בו. הווירוס המתוחכם פגע באלפי מחשבים באסיה, באירופה ובארה"ב אך 60% מהמחשבים הנגועים נמצאים דווקא באירן. יש המאמינים כי המטרה המרכזית של "סטוקסנט" היא פגיעה במתקני הגרעין ברפובליקה.

על פי המומחים, "סטוקסנט" היא תולעת מחשבים מתוחכמת באופן יוצא דופן - תולעת שתוקפת את תוכנת המחשב ששולטת על מערכות אוטומטיות, גונבת בסתר אינפורמציה וכותבת מחדש את קוד התוכנה.

"זה אחד האיומים המתוחכמים ביותר שראינו ובהחלט אחד מהמדאיגים ביותר בהתחשב בעובדה שמטרת הווירוס היא לשנות את הדרך בה עובדות המכונות בעולם האמיתי", אמר ליאם מורצ'ו, מומחה לאבטחת מחשבים .

לטענת מורצ'ו, לא הרבה אנשים מסוגלים לייצר וירוס תולעת שכזה. "על פי ההערכות, הווירוס לא הושתל על ידי האקר מין המניין, ככל הנראה נזדקקו לחמישה עד עשרה מומחים בכדי ליצור את הווירוס עליו עמלו לפחות שישה חודשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החדירה למחשבים האירניים - סיקור מיוחד:

"זוהי יחידת התולעים של צה"ל"

גם מערכות מחשב בישראל הותקפו

"המטרה: שיבוש המכ"ם האירני"

באירן מעריכים: הווירוס פגע בכור

האם ישראל פרצה למחשבי הכור באירן?

תולעת מחשבים נגד הכור האירני